Patates ne kadar dayanır, kaç günde bozulur, saklama koşulları nasıl olmalı?

Patates ne kadar dayanır, kaç günde bozulur, saklama koşulları nasıl olmalı?

Patatesin anavatanı Güney Amerika’nın And dağlarıdır. Amerika’nın keşfinden sonra 1540’larda Fransa’da ekimi başlamıştır. Bugün insanoğlunun beslenmesinde çok önemli bir yer tutan patateslerin saklama koşulları ve kokmadan yada bozulmadan uzun süreler nasıl dayanacağı da önemlidir. Bu yazıda bir patatesin satın aldıktan kaç gün sonra bozulduğu, buzdolabında yada kilerde kaç gün dayanacağı ve uzun süre dayanması için neler yapılması gerektiği ile ilgili ayrıntılı bilgiler paylaşıyoruz.

Çoğu zaman aldığımız patatesler, fazla beklemekten bozulur. Az veya çok miktarda aldığımız patatesleri ziyan etmememiz gerekiyor. Onun için öncelikle, tüketebileceğimiz miktarlarda patates almalıyız.
Patates ışıklı, aydınlık ortamlarda kabuğu yeşillenir. Sıcak ve kuru ortamlarda kabuğu ve gövdesi buruşur. Nemli ortamlarda gövde üzerinde filizlenme meydana gelir. Uzun süre beklemiş patateslerde filizlenme kaçınılmazdır. Bu olumsuzlukların önüne, az da olsa geçebilme imkanımız vardır. Yaz aylarında patatesleri saklamamız daha da önem kazanıyor. Işık ve kuru ortam patatesleri çok çabuk bozuyor. Kış mevsiminde patatesler çok çabuk bozulmuyor. Patateslerimizi, ağzı kapaklı oluklu karton kutu içerisinde saklayarak uzun süre bozulmasının önüne geçebiliriz.

Patates, düzgün bir şekilde muhafaza edilebilirse uzun süre dayanır ve bozulmadan durur. Düzgün muhafaza edildiğinde dört ay dayanır.
Patates
Depolama sıcaklığı = 3/4
Yaklaşık depolama süresi = 4-5 ay
En yüksek donma sıcaklığı = -0.6
Tatlı patates
Depolama sıcaklığı : 10-13
Yaklaşık depolama süresi : 4-7 ay
En yüksek donma sıcaklığı : -1,3

Patateslerin saklanması özel koşullar gerektirir. Patateslerin çuvallar içinde beton zemine konmaması gerekir. İdeal olan, çuvalları, havanın geçebilmesi için aralıklı bırakılmış, yükseltilmiş tahta bir zeminin üzerine koymaktır. Patateslerin saklandığı yer serin, ışık almayan ve iyi havalanan bir mekan olmalıdır. Patatesler burada en az 2 hafta güven içinde saklanabilir. Eğer ısı 10 C°’ye kadar düşürülebilirse, bu saklanma süresi rahatlıkla 3 aya kadar çıkar. Taze patatesler ise satın alındıktan en geç 3-4 gün sonra mutlaka kullanılmalıdır.
Ortam ısısının artması, saklanan patateslerin filizlenmesine yol açar. Buna karşılık yanılıp da patatesleri 5 C°’lik buzdolabı ısısında saklayacak olursanız, bu kez patateslerde aşırı bir tatlılık oluştuğunu görürsünüz. Ayrıca bu patatesler pişirildiğinde hemen kararmaya eğilimli olur.

Patates ile soğanı bir arada tutmak çok yaygın bir depolama alışkanlığıdır. Ancak bunun bir de istenmeyen ve pek bilinmeyen bir mahzuru mevcuttur. Patates ve soğanlar, çıkardıkları doğal gazlar nedeniyle birbirlerini etkiler. Depolama sürecinde özellikle soğandan çıkan doğal gazlar, patateslerin zamanından daha önce çürümesine yol açar.

Kızartmak için kesilmiş patates fazla gelirse onları nasıl saklayabiliriz 1-2 gün için?

Patatesleri tuzlayın iyicene, suya falan koymadan temiz bir tabak içine koyun üstünü de streç film ya da alüminyum folyoyla kaplayıp buzdolabında saklayın. Kızartacağınız zaman tuzunu yıkarsınız. Ama tabii ki en sağlıklısı pişirip de saklamak.

Suyun içinde kalabilir ama siz 2 günden fazla tutmayın. Önce su köpürüyor sonra acayip kokular çıkıyor. su uyur bakteri uyumaz.

Soyulmuş patatesler kararmadan nasıl saklanır ?

Saklanacak kabın içerisine su , bir tutam tuz koyun. Buzdolabında saklayın gerektiğinde suyla yıkayıp kullanın.

Bu yazılanlardan da anlaşılacağı üzre en iyisi kısa süreliğine ihtiyacımız olduğu kadar patates almak ve sıcaklığın doğru ayarlandığı bir ortamda yine kısa sürelerde saklayıp bozulmadan taze taze tüketmektir…


Yayımlandı

kategorisi