Ana Sayfa Teknoloji Website ve Web Tasarım PNG Boyut Küçültme 2019 En İyi Boyut Düşürme Yöntemleri

PNG Boyut Küçültme 2019 En İyi Boyut Düşürme Yöntemleri

219
0

Web sitelerin vazgeçilmez grafikleri arasında yer alan PNG maalesef JPEG’e göre daha fazla boyuta sahip olduğundan dolayı sayfaların yüklenmesini dolayısıyla açılmasını yavaşlatabiliyor. Hele web sitenizde yayınladığınız sayfalara iki veya daha fazla resim ekleyen biriyseniz, web siteniz Google tarafından kaçınılmaz bir şekilde yavaş olarak algılanacak ve bu durum Google arama sonuçlarındaki web sitenizin başarısını olumsuz yönde etkileyecektir.

Bunun önüne geçmek için yapmanız gereken şey png dosyasının boyutunu küçülttükten sonra web sitenize eklemek. Peki png dosya boyutu nasıl küçültülür biliyor musunuz? Bunun iki farklı yolu var. Birincisi bir masaüstü program indirmek. Bu programların hem ücretli hem de ücretsiz olanları piyasada bol miktarda bulunuyor. İkincisi ise programsız bir şekilde bu işi çevrimiçi (online) yapan web sitelerini kullanmak.

En İyi PNG Küçültme Yöntemleri 2019

Ben bu yazımda her iki yöntemi tercih edecekler için önerilerde bulunacağım. Öncelikle png dosyası nedir ve ne işe yarar gibi sorular için çok kısa bir açıklama yapmak istiyorum.

PNG Dosyası Hakkında Bilgi

Açılışı Portable Network Graphic olan PNG dosyası aslında hareketli resimler olarak bilinen GIF dosyalarına bir alternatif olması amacıyla çıkmıştır. PNG formatı saydam fotoğrafları destekler. Dolayısıyla web site logolarının tasarımı için ideal bir seçenektir. Ayrıca PNG formatının hem 8 biti hem de 24 biti desteklediğini belirtmem gerekir.

PNG resimlerin arka planını silip saydam hale getirebilirsiniz. Hatta Photoshop programıyla bunu kolayca yapabilirsiniz.

Öncelikle çevrimiçi png boyut düşürmeyi anlatıyorum. Aşağıdaki adımları takip edin.

PNG En İyi Online Boyut Küçültme Siteleri 2019

  1. Compressior
  2. TinyPNG

Yukarıdaki iki maddeli listede günümüzün en başarılı PNG dosya sıkıştırma oranlarını yakalayan iki farklı web sitesini paylaştım. Bu listeyi uzatarak en iyi 10 tanesini de yazabilirdim. Fakat diğerleri kalite ve kullanım kolaylığı olarak bu ikisinin yanına yaklaşamayacağı için sadece sizin kafanızı karıştırmaya ve boş yere vakit kaybetmenize neden olurdu diye sadece 2 tanesini ekledim.

png boyut düşürme sitesi

Yukarıdaki ekran görüntüsünde Compressor sitesine yüklenen 700 kb boyutundaki fotoğrafın sıkıştırılarak 250 kb boyutuna küçültülmesi ve arada hiçbir kalite farkı olmaması açık bir şekilde gösterilmiştir. Karınız 450 kb olmasına rağmen kalite kaybı yoktur.

Bu siteyi ziyaret edip bilgisayardaki fotoğrafı sürükle bırak yaparak siteye yükleyebilir ve sıkıştırma işlemi tamamlanınca sıkıştırılmış halini tekrar bilgisayara indirebilirsiniz.

PNG Boyut Düşürme Programı Türkçe Ücretsiz

PNG dosyalarını boyutlandırmak için Windows işletim sisteminin içinde hazır olarak gelen, Türkçe dil desteği bulunan ve tamamen bedava olan Paint programını kullanabilirsiniz.

Dosyanın boyutunu küçülttükten sonra sitenize yükleyerek Google SEO açısından avantaj elde edebilir ve dolayısıyla sitenizin daha üst sıralarda görünmesini sağlayabilirsiniz.

PNG boyutunu iyice düşürmek için daha etkili bir program arayanlara PNGGauntlet programını tavsiye ediyorum. Buraya tıklayarak direk bilgisayara indirebilirsiniz. Bu da tamamen ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Aşağıdaki resimde PNGGauntlet programının ekran görüntüsü verilmiştir.

PNG Küçültme programı

Programın başlıca özellikleri:

  • PNGOUT, OptiPNG ve DeflOpt gibi sıkıştırma araçlarının gücünü birleştirerek en verimli png boyut küçültmeyi sağlar.
  • JPG, GIF, TIFF ve BMP dosyalarının formatını PNG’ye dönüştürebilir.
  • Boyut küçültme sitelerine oranla daha yavaş çalışır.

Not: PNGGauntlet programı %100 temiz ve güvenilir bir programdır. Virustotal üzerinde tarattım ve bundan daha güvenli program zor bulursunuz. İsterseniz buraya tıklayarak tarama sonuçlarını görebilirsiniz.

Önceki İçerikInstagram Profil Adına Şekilli Yazı Yazma (50 Karizmatik Font) 2019
Sonraki İçerikMousepad (Touchpad) Ayarları Sıfırlama Asus, Lg, Samsung, Lenovo, Casper, Dell, Msı, Mac, Toshiba

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz