Röprodüksiyon Çalışmaları Nedir ve Nasıl Yapılır?

Merhabalar, bu yazımızda röprodüksiyon çalışmaları nedir ve nasıl yapılır sorusuna cevaben güzel bir makale hazırladık.

Restorasyon bir eserin aslına uygun olarak onarılmasıdır ama reprodüksiyon bir eserin birebir aynen kopyalanması işlemidir.

Mesela ünlü ressamların tabloları kopyalanarak evlerimizin duvarlarını süslemektedir.

Röprodüksiyon çalışmasında bir tarihi eser tamamen aynı tekniklerle ve tamamen aynı malzemelerle tıpkısının aynısı olarak kopyalanabilir.

Günümüzde Picasso ve Da Vinci’nin eserleri tam olarak kopyalanmış sayılmaz ama geri kalan ünlü eserlerin hepsi röprodüksiyon yöntemiyle kopyalanmıştır. Hatta bazı kopyaları gerçekmiş gibi açık arttırmalarda satarak dolandırıcılık yapan ve bu yolla milyonları götüren sahtekarlar yok değil. Çünkü başarılı bir reprodüksiyon çalışmasını gerçeğinden ayırt etmek çok zordur ve sadece bu işin uzmanları ayırt edebilir.

Bazıları röprodüksiyon işleminin kopyalamaktan ziyade farklı bir teknik ile yeniden yorumlanması olarak tanımlıyor. Fakat bizce bu tam olarak doğru olmayan bir ifadedir ve aslında kopyalama işlemine çok benzemektedir.

Fakat bazen gerçekten de farklı tekniklerle ve farklı malzemelerle bir tarihi eser yeniden yorumlanabilir ve örnekleri bulunmaktadır.


Yayımlandı

kategorisi