Ana Sayfa Programlar Ses Montaj Programı Nasıl Kullanılır? Resimli Anlatım

Ses Montaj Programı Nasıl Kullanılır? Resimli Anlatım

262
0

Ses dosyalarına montaj yapmak için ilk olarak ücretsiz bir montaj yazılımı bulmanız gerekiyor. Üstelik bulacağınız programın basit ve kullanması kolay bir arayüze sahip olması şart. Aksi takdirde daha önce hiç ses montajı yapmadıysanız, çok zorlanabilirsiniz.

Ses düzenleme, kayıt ve format dönüştürme yazılımı olan Audio Editor Pro isimli ücretsiz programı buraya tıklayarak indirip kurun ve çalıştırın. Dosya boyutu yalnızca 8.3 MB.

Open Audio Track To Edit

Öncelikle üstteki resimde ok ile gösterilen sarı renkli klasör simgesine tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak.

Select Audio File

Burada bilgisayardaki montaj yapacağınız ses (müzik) dosyasını seçip Open butonuna tıklayarak program ekleyin. Aşağıdaki ekran karşınıza gelecek.

2018 05 11 21 51 40 3

Burada öncelikle montajlamak istediğiniz ses bölümünü seçmeniz gerekiyor. Üstteki resimde 1 ve 2 numaralı ok ile gösterilen ufak sarı renkli iki simgeyi fareyle tutup sürükleyerek iki simgenin arasında kalan alanı seçebilirsiniz. Seçtikten sonra seçilen alanın üzerine sağ tıklayıp açılan menüden Cut seçeneğine tıklayarak bu alanı kesip çıkarabilir veya Delete seçeneğine tıklayarak silebilirsiniz. Ayrıca Silence seçeneğine tıklayarak seçili alanın sesini silebilir yani sessiz yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Paste From File seçeneğine tıklayarak bilgisayardaki başka bir ses dosyasından kopyaladığınız sesi bu seçili alana gömebilir yani yerleştirebilirsiniz. Eğer bu seçili alanı kesip ayrı bir dosya olarak bilgisayara kaydetmek isterseniz en üstteki Save Selection As seçeneğine tıklayınız.

Soldaki menüde bulunan çok sayıdaki efekti seçili ses parçasına uygulamak için fareyle üzerine tıklamanız yeterlidir. En alttaki Playback butonlarına tıklayarak ses dosyasını oynatıp dinleyebilir ve durdurabilirsiniz.

Join Audio Files

Eğer iki ses dosyasını birleştirmek isterseniz, en üstteki Tools menüsüne tıklayıp açılan menüden Join seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak. Burada sağ taraftaki üç nokta şeklindeki butonlara tıklayarak dilediğiniz kadar ses dosyasını ekleyebilir ve en alttaki OK butonuna tıklayarak bunları birleştirip tek bir ses dosyası haline getirebilirsiniz.

Combine Music Tracks

Montaj yaptığınız ses dosyasını kaydetmek için File menüsünden Save As seçeneğine tıklayın. Açılan menüden dilediğiniz formatı seçip kaydedin.

Önceki İçerikMüzik Efekt Programı Nasıl Kullanılır Ses Dosyalarına Efekt Verme Resimli Anlatım
Sonraki İçerikMüzikten Ses (Vokal) Silme Programı Nasıl Kullanılır Resimli Anlatım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz