Şifreli winrar dosyası nasıl açılır, şifre kırma yöntemleri

Winrar ile oluşturulan rar dosyasına şifre konulmuşsa yani şifrelenmişse ve siz bu şifreyi bilmiyorsanız, Winrar şifresini kırmak için hazırlanan bir takım programlar var. Bunlardan bazıları hiç işe yaramazken, bazıları gerçekten şifreyi kırıyor yani parolayı buluyor.

Fakat program indirmeden önce şifreli Winrar dosyasını açmak için size birkaç önerim olacak.

Öncelikle eğer rar uzantılı dosyayı internetten indirmişseniz ve indirdiğiniz website sayfasını hatırlıyorsanız, o sayfayı tekrar ziyaret edin ve sayfanın içinde aşağıda bir yerde şifrenin yazıp yazmadığına iyice bakın. Genellikle şifreyi bulacaksınız.

Eğer hangi siteden indirdiğinizi bilmiyorsanız yada bulamıyorsanız, rar dosyasının ismini aynen kopyalayıp Google da aratın. Muhtemelen ilk sıradaki birkaç linke tıkladığınızda doğru siteyi bulacaksınız.

Eğer siteyi ziyaret edip sayfayı iyice incelemenize rağmen hala şifreyi bulamadıysanız, bir yöntem daha var.

İndirdiğiniz sitenin URL adresini şifre olarak deneyin. Genellikle forum siteleri veya blog siteleri kendi domain adını RAR şifresi olarak kullanırlar.

Önce başında www olarak deneyin, eğer olmaz ise bu kez www olmadan deneyin. (Örneğin www.siteismi.com olarak veya siteismi.com olarak şifreyi girin)

Bazen de RAR dosyasını şifresiz açabilirsiniz fakat içindeki asıl işinize yarayan dosyayı başka bir rar dosyası olarak şifreledikleri için bu dosyayı açamayabilirsiniz. Böyle durumlarda ilk açtığınız rar dosyasının içinde benioku.txt var  mı diye kontrol edin. Bu dosya varsa, çift tıklayarak açın. İçinde Winrar şifresi yazabilir veya dosyayı indirdiğiniz websitesi yazabilir.

Tüm bu anlattığım yöntemlere rağmen şifreli winrar dosyasını açamıyorsanız yani şifreyi henüz kıramadıysanız, o zaman şimdi kaliteli bir Winrar şifre kırma programı kullanmanızın vakti geldi demektir.

Şifre kırma programları ile Winrar şifresini kırmak ne kadar sürer diye merak ediyorsanız, genellikle şifrenin özelliğine göre değişir diyebilirim. Örneğin seçilen şifre eğer 4-5 haneli ise ve Türkçe karakter kullanılmamış ise, o zaman kaliteli bir programla birkaç saat içinde şifreyi kırabilirsiniz. Genellikle internetten indirilen rar dosyalarının şifresi kısa olur.

Fakat eğer belirlenen şifre gerçekte 10 karakter veya daha fazla harf yada rakam içeriyorsa, o zaman bu şifreyi kırmak yani bulmak bazen günler bazen de aylar bile alabilir.

Advanced Archive Password Recovery

advanced-archive-password-recovery-2.jpg (468×458)

En kaliteli ve gelişmiş rar şifresi kırma yazılımıdır.

İster eski sürüm Winrar programıyla, ister son sürüm yeni programıyla olsun, Winrar ile şifrelenmiş bütün dosyaların unutulan veya kaybedilen şifresini bulabilirsiniz. Ama yukarıda sözünü ettiğim gibi, eğer seçilen şifrenin zorluk derecesi çok yüksekse, yani hem uzun hem de özel karakterler kullanılmışsa, o zaman program şifreyi kırmaya çalışırken epey sabırlı olmanız gerekecektir.

Programın ana penceresi yukarıda gözüktüğü gibidir. Öncelikle en üstteki menülerden Open yazan butona tıklayarak şifreli rar dosyasını bilgisayardan seçin. Ardından sağ taraftaki “Type of attack” yazan açılır pencereye tıklayın ve açılan menüden şifre kırma yönteminizi seçin. 3 değişik algoritma seçeneği sunulmaktadır. Tecrübelerime dayanarak sizlere Brute-force yöntemini öneriyorum. En zor şifreleri kırmakta başarılı bir yöntemdir. Yöntemi seçtikten sonra yine ün üstteki menüden “Start” yazan butona tıklayarak şifreyi kırma işlemini başlatın ve sabırlı olmayı unutmayın. Bol şanslar diliyorum.

Boyut: 5.47 MB

Lisans: Demo

Programı İndirmek İçin Tıklayınız.

Aşağıda Winrar şifresini kırma yöntemlerini anlatan videolar arasından seçtiğim en iyilerini sizlerle paylaştım. Eğer yazıları okumayı sevmiyorsanız, dilerseniz bu videoları izleyerek de winrar şifresini kırma işleminde başarıya ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=unm4G31X2rI


Yayımlandı

kategorisi