Winrar Nasıl Kullanılır? Resimli Anlatım

winrar icerik.jpg (597×403)

Winrar en çok kullanılan bir arşiv programıdır. Winrar için dünyanın en popüler dosya sıkıştırma programı diyebiliriz.

Peki Winrar programı ne işe yarar ve Winrar ile neler yapılır?

Winrar programıyla bilgisayarda çok yer kaplayan büyük boyutlu dosyaları sıkıştırarak boyutunu düşürebilir ve internette paylaşabilir yada e-posta ile yollayabilirsiniz. Boyutu küçüldüğü için internete yüklemek ve internetten indirmek daha hızlı olur.

Ayrıca çok sayıda dosyayı Winrar ile sıkıştırıp tek bir arşiv dosyası haline getirebilirsiniz. Böylesi daha derli toplu ve düzenli olur.

Bununla birlikte yeni çıkan ve onlarca GB boyutundaki oyunların kurulum dosyalarını tek bir seferde internete yüklemek pek mümkün değil. Çünkü ücretsiz dosya upload siteleri genellikle 2GB gibi bir boyut sınırı koyuyor. Bundan dolayı oyun dosyasını Winrar ile birkaç parçaya bölerek sıkıştırabilir ve parça parça yani part part internete yükleyebilirsiniz. Bu parçalı dosyalardan ilkine tıklayıp açarak dışarı çıkarttığınız zaman otomatik olarak hepsini birden çıkartır.

Winrar ile dosyaları şifrelemek de mümkün. Rar uzantılı arşiv dosyasına kendi seçtiğiniz bir şifreyi koyabilirsiniz. Böylece şifreyi bilmeyen hiç kimse bu dosyayı açamaz.

Aşağıda hem Winrar ile dosyaları sıkıştırma yani rar dosyası oluşturma hem bu dosyalara şifre koyma ve bu şifreyi kaldırma yani iptal etmeyi, hem de parçalı rar dosyaları oluşturmayı resimlerle anlatıyorum…

Winrar İle Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

1.) Eğer programı kurduysanız her dosyaya sağ tıkladığınızda arşive ekle seçeneği çıkar. İstediğiniz dosyaya sağ tıklayın ve arşive ekle’ye tıklayın.
Winrar İle Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır-10
2.) Sıkıştırma işleminin daha iyi olması için sıkıştırma yöntemini En İyiye getirmeniz gerekir. Ancak şunuda söyleyeyim ki JPEG gibi veya MPEG gibi zaten sıkıştırılmış dosyaları WinRAR ile sıkıştırırken çok performans beklemeyin. Bazı dosyaların sıkıştırılma payı daha az  olduğu için az sıkıştırılırlar. Ancak En İyi seçeneğini seçereseniz WinRAR elinden gelenin En İyisini yapar.
Winrar İle Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır-11
3.) Eğer dosyanızın sıkıştırılmış boyutu dahi çok büyük oluyorsa ve dosyanızı hotfile gibi bir servise yükleyecekseniz dosyanızı bir kaç parta bölmek isteyebilirsiniz. Bunun için Ciltlere böl, bayt bölümüne örneğin 400MB’lık partlara bölecekseniz 400.000.000 yazabilirsiniz. Eğer 200 MB’lık partlara bölecekseniz 200.000.000 yazabilirsiniz. Eğer dosya boyutunuz zaten küükse hiç böyle bir işleme gerek kalmaz.
Winrar İle Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır-12
4.) “Gelişmiş” sekmesine gelerek “Parolayı ayarla…”ya tıkladığınız zaman karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak. Eğer “parolayı göster”i işaretlerseniz parolayı girerken ne yazdığınızı görürsünüz. Ancak yanınızda şifrenizi öğrenmemesini istediğiniz bir kişi varsa işaretlemeyin. Bu durumda girdiğiniz şifre yıldızlar halinde (*) görünecektir.
Birde orada “Dosya isimlerini şifrele” diye bir seçenek görüyorsunuz. Bu seçeneği işaretlediğiniz zaman oluşturduğunuz RAR dosyasını açmak istediğinizde direk şifre soracaktır. Eğer işaretlemezseniz kişi RARı açtığında şifre girmez. RARdaki dosyaları dışarı çıkartmak istediğinde şifre girer.
Winrar İle Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır-13
5.) Açıklama sekmesine geldiğinzde ise arşivin sağına eklemek istediğiniz yazıları yazabilirsiniz. Eğer hazır bir txt dosyanız varsa açıklama olarak onuda ekleyebilirsiniz. Bunun için Gözat’a basıp txt belgenizi seçmeniz yeterli olacaktır. Eğer hazır not belgeniz yok ise aşağıdaki açıklamayı elle gir bölümüne yazınızı yazabilirsiniz.
Winrar İle Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır-15
6.) Daha sonra Tamama basarak sıkıştırma işlemine başlayabilirsiniz.
Winrar İle Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır-16

Winrar Dosyasına Şifre Koyma

1-) İlk olarak Winrar ile sıkıştırmak ve şifrelemek istediğimiz klasör yada dosyanın üstüne sağ tuş ile tıklayalım. Açılan menüden Add to archive (Arşive Ekle) yazan yere tıklayalım.

winrarsifre1

2-) Gelen ekrandan Advanced (Gelişmiş) sekmesine tıklayalım. Set password (Parola ayarla) butonuna basalım.

winrarsifre2

3-) Çıkan kutucuğa koymak istediğimiz parolayı iki kere yazalım ve Ok (Tamam) butonuna basalım.

winrarsifre3

4-) Tekrar Ok (Tamam) butonuna basarak sıkıştırma ve şifreleme işlemin tamamlayalım.

Bu işlemlerden sonra Winrar dosyamız şifrelenecektir. Bo dosyayı açmak istediğimizde bizden parola sorulacaktır.

Winrar’da parçalı dosya oluşturma

Winrar programı ile parçalı rar dosyaları oluşturmak için önce rar dosyası yapacağınız dosyanın üzerine sağ tıklayın ve (Winrar) -> “Add to archive…” menüsünü seçin. Daha sonra açılan pencerede “Split to volumes, bytes” kısmına oluşturmak istediğiniz parçaların boyutunu şekildeki gibi girin:

Önce dosyanın rakam olarak botunu girin sonra istediğiniz boyut birimi girin (arada boşluk bırakmak zorunda değilsiniz). Örneğin bir dosyayı 100 megabyte’lık parçalara bölmek için “100 mb” veya “100mb”, 500 kilobyte’lık parçalara bölmek için ise “500 kb” veya “500kb” yazın. 560 megabyte’lık bir dosyayı 100 megabyte’lık parçalara bölerseniz Winrar 5 adet 100megabyte’lık ve 1 adet 60 megabyte’lık dosya oluşturacaktır. Oluşturulan dosyalar sırayla part1, part2,… şeklinde isimlendirecektir.
Parçalı Winrar Dosyalarını Birleştirme:
Daha önceden parçalara ayrılmış rar dosyalarını birleştirmek için bütün parçaları aynı klasörün içine kopyalayın ve ilk rar dosyasına (part1) tıklayarak Winrar’ı açın. Winrar içindeki dosyayı istediğiniz bir yere çıkartın.
Evet arkadaşlar, bir resimli anlatımın daha sonuna geldik. Yorumlarınızla bu yazıdaki eksikleri, hataları düzeltebilir veya önerilerinizle bu yazıya katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca uygulama sırasında bazı problemlerle karşılaştıysanız, bize yorum yazarak ilettiğiniz takdirde, elimizden geldiğince yardımcı olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Umarım faydalı bir sayfa olmuştur. Başka bir resimli anlatımda görüşmek üzere hoşça kalın…

Yayımlandı

kategorisi