Siyasi Parti Üyelik Sorgulama Yargıtay E-Devlet

Merhabalar, bu yazımızda e-devlet sitesi üzerinden yargıtay siyasi parti üyelik sorgulama konusunda siz değerli takipcilerimize yardımcı olacağız.

Bir devlet kurumunda işe başlarken aranan özelliklerden biri de partiye üye olmamak ve eğer üyelik kaydı varsa bunu sildirmektir.

Bunun için yapmanız gereken ilk şey ilgili sorgulama işlemini yaparak herhangi bir partiye üyeliğinizin olup olmadığından emin olmak. Bunu da e-devlet sitesindeki hesabınıza giriş yaparak ufak bir sorgulamayla kolayca öğrenebilirsiniz.

Parti üyelik kaydı nasıl sorgulanır?

Öncelikle buraya tıklayarak e-devlet hesabınıza web tarayıcısı üzerinden giriş yapın.

Ardından ana sayfadaki arama alanına parti üyelik yazıp çıkan sonuçlardan Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama (Yargıtay) seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki resimde bu işlem 1 ve 2 numaralı oklar ile gösterilmiştir.

Benim kendi hesabımda yaptığım sorgulama sonucu aşağıdaki resimde gördüğünüz gibidir.

Burada ok işaretiyle gösterilen alanda sonuç olarak Herhangi bir siyasi parti üyelik kaydınız bulunamadı mesajı gösterilmiştir.

Partiye Üyelik Kaydı Varsa Nasıl Silinir?

Eğer yukarıdaki sorgulama sonucunda herhangi bir partiye üyeliğiniz olduğu ortaya çıkarsa, mecburen bunu iptal etmeniz gerekir. Bunun için e-devlet hesabınıza giriş yaparak parti üyeliğinden istifa ettiğinizi beyan etmeniz gerekir. Böylece partiden kaydınızı sildirebilirsiniz.

İlk olarak e-devlet hesabınıza giriş yapın ve arama alanına yine parti üyelik yazın. Açılan sonuçlardan Siyasi Parti Üyeliği İptal Başvurusu (Yargıtay) seçeneğine tıklayın. Bu işlemler alttaki resimde ok işaretleriyle gösterildi.

Açılan sayfadan ilgili işlemi yaparak üyeliği iptal başvurusu yapın. İşlemi başarılı bir şekilde yaptığınız zaman, açılan sayfada aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Siyasi parti üyeliğiniz sonlandırılmıştır mesajını göreceksiniz.


Yayımlandı

kategorisi