StatCounter ve Google Analytics Benzeri Alternatif Siteler

Bir web sitenin kodlarını ve tasarımını hallettikten sonra içerik yayınlamaya başlayabilirsiniz. İçerik yayınlayınca da artık Google indeksine girmeyi ve doğal ziyaretçi çekmeyi bekleyeceksiniz.

Ülkemizde web site sahipleri genellikle en meşhur olan iki sayaç sitesini tercih ediyor. Bunlardan birisi Statcounter.com, diğeri de Google şirketinin güvenini ve teknolojisini arkasına alana Google Analytics sitesi.

Bu siteleri kullanarak siteniz hakkında oldukça kapsamlı ve ayrıntılı istatistikleri görebilirsiniz. Fakat hiçbir şey mükemmel değildir. Örneğin Google Analytics ile siteyi ziyaret eden kişilerin toplam sayısına, tekil hite, geri dönen ziyaretçilere bakmak bazen yorucu ve zaman alan bir iş haline gelebiliyor. Özellikle de gün içinde sık sık istatistikleri görmek isterseniz hele ki iki veya daha fazla siteniz varsa ve bunların tümünü aynı ekranda görmek isterseniz, o zaman Google Analytics hizmetini pek sevmeyeceksiniz.

Bu saydığım özelliklerin hepsi Statcounter.com sitesinde var. Fakat bu sitenin de başka türlü iki kusuru var. Birincisi ücretsiz üyelere, kaydedilen her web site için sadece son 500 ziyaretçinin istatistiğini göstermesi. Bu oldukça az bir rakam. Diğeri ise Statcounter servisinin zaman zaman yaşadığı sıkıntılar. Maalesef bu site bazen sorunlar yaşıyor ve ya hiç çalışmıyor, ya siteyi yavaşlatıyor ve reklamların çok geç açılmasına neden olarak geliri düşürüyor. Hatta bazen günlük tekil hiti o kadar az sayıyor ki, insan sitesinin hitinin ciddi oranda düştüğünü görerek panik olup üzülebiliyor. Halbuki hitler normal ama Statcounter çökmüş.

Bu gibi nedenlerden dolayı istatistikleri görüntülemek için Statcounter veya Google Analytics sitesine benzeyen alternatif servislerin bir listesini sunuyoruz.

1. AFSAnalytics

2. Histats

3. Piwik

4. Woopra

5. KISSmetrics

6. Clicky

7. Open Web Analytics

8. Mouseflow

9. AWStats

10. Ptengine


Yayımlandı

kategorisi