Svchost.exe virüsü nasıl silinir temizlemek için gerekli program

Svchost-Exe-Virüsü_emresupcin.jpg (462×457)

Svchost.exe dosyasına virüs bulaştığı zaman bu dosya hem RAM’i yiyebilir, hem işlemciyi kasabilir, hem de interneti sömürebilir.

Aslında Svchost.exe tam olarak bir virüs değildir. Tam tersine Windows’un sistemi dosyasıdır ve hayati öneme sahiptir. Fakat Svchost.exe dosyasına virüsler (trojan denilen truva atı) bulaşarak onu zararlı hale getirebilir.

Svchost.exe dosyası C:WindowsSystem32 klasöründe bulunmaktadır. Sakın manuel olarak bu dosyayı silmeyin yoksa bilgisayar çöker.

Öncelikle Görev çubuğuna sağ tıklayarak açılan menüden Görev Yöneticisi’ne tıklayın. Açılan pencerede en üsteki sekmelerden Başlangıç’a tıklayın. Başlangıçta çalışan programlar listesinde daha önce görmediğiniz yani aşina olmadığınız yabancı şeyler varsa derhal kaldırın.

Daha sonra tamamen Türkçe ve ücretsiz olan en başarılı güvenlik programı Malwarebyte Anti Malware programını buraya tıklayarak indirin ve bilgisayara kurduktan sonra çift tıklayarak çalıştırın.

Malwarebytes-Anti-Malware-Premium.jpg (600×393)

Açılan pencerede Scan Now (Şimdi Tara) yazan butona tıklayarak bilgisayarı taratın. Taramanın bitmesi için sabırla bekleyin ve bittikten sonra Temizle (Clean) yazan butona tıklayarak Svchost.exe de dahil olmak üzere tüm zararlı yazılımlara elveda diyin…


Yayımlandı

kategorisi