Telefonum Aşırı Isınıyor Ne Yapmalıyım? Nedeni ve Çözümü Nedir?

Merhabalar, bu yazımızda telefonum aşırı ısınıyor ne yapmalıyım diye soran takipçilerimize telefonların çok fazla ısınmasının nedeni ve çözümü noktasında yardımcı olacağız.

Akıllı Telefon Neden Çok Isınır?

Telefona yüklediğiniz bazı uygulamalar arka planda sürekli çalışarak ısınmaya yol açabilir. Ayrıca telefonu aşırı kullanmak ile kablosuz bağlantılar da cihazın aşırı ısınmasına sebep olabilir.

Bu nedenle telefonu kapatın ve biraz dinlendikten sonra yeniden açın. Buna rağmen çabucak ısınıyorsa, bu defa yazılımsal nedenlere bakacağız.

Mesela telefonda çok fazla oyun oynamak  yada ekran parlaklığının yüksek olması şeylerde aşırı sıcaklığın asıl kaynağı olabilir. Bunlara ek olarak aşırı fazla kamera kullanmak ve özellikle de 4K çözünürlükte videolar çekmek cihazın sıcaklığını epey arttıran unsurlardır.

Çok Isınan Telefonu Soğutma Yöntemleri

Aşırı ısınma problemi hem performansı düşürür hem bataryanın patlamasına yol açabilir, hem de cihazın ömrünü kısaltır. Ayrıca çok sıcak bir telefonu elde tutmak da işkence halini alabilir.

  1. Telefonu gölgelik bir alana koyun ve kılıfı koruyucu ne varsa çıkarın.
  2. Cihazı uçak moduna alın. Böylece kablosuz bağlantılar devre dışı bırakılmış olacak
  3. Buzdolabı veya dondurucu harici serin bir yerde telefonu soğutmayı deneyin
  4. Ekran parlaklığını düşürün
  5. Gereksiz dosyaları silin
  6. Pil tasarrufunu açın

Yukarıda sadece 6 kısa maddede aşırı sıcak bir telefonun sıcaklığını düşürmek için bulabileceğiniz en iyi ve pratik yöntemleri sizlerle paylaştık. Konuyla alakalı ücretsiz teknik destek almak ve sorularınıza cevap bulmak için aşağıdan yorum yazmanız ve derdiniz anlatmanız kafidir.


Yayımlandı

kategorisi