Terra im virüsü silme kaldırma terra.im arama motoru nasıl silinir?

Terra-im-virus.jpg (647×440)

Terra.im anasayfanıza yapışan internet kullanımınızı zorlaştıran bir hijacker virüstür yani bir anasayfa ve tarayıcı virüsüdür.

Öncelikle Terra.im virüsünün nasıl bir virüs olduğundan bahsedelim. Bu virüs aslında hijacker tarzı bir virüstür ve asıl amacı reklam yapmaktır. Yani kişisel bilgilerinizi çalmaz ve size ciddi bir zarar vermez ama rahatsızlık verebilir.

Terra.im virüsü Google arama motorunun yerini alır ve kendisini anasayfanız olarak ayarlayabilir. Yaptığınız aramaları kendi sitesi üzerine çekerek gösterdiği reklamlardan para kazanmayı amaçlamaktadır.

Terra.im Search nasıl silinir?

Not: Bu anlatılan yöntemlerle tüm anasayfa virüslerini ve diğer tarayıcı virüslerini silebilirsiniz.

Öncelikle Başlat’ı açın, ardından Denetim Masası‘na gidin ve Program Ekle/Kaldır‘ı açın. Alternatif olarak arama kutusuna doğrudan program ekle yazıp daha kolay bir şekilde açabilirsiniz.

Açılan penceredeki programlar listesi içinde Terra.im yada buna benzeyen bir şey varsa seçip kaldırın. Genellikle bu işlem sorunu çözer ama işe yaramazsa diğer yöntemleri deneyeceğiz.

Bence Sistem geri yükleme özelliğini kullanarak bilgisayarı virüs bulaşmadan önceki bir tarihe geri yükleyerek bu sorunu kökünden halletmeniz daha kolay, kesin ve hızlı olacaktır.

Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

1- Başlat’ı açın.

2- Sırayla önce Tüm Programlar’ın, Donatılar’ın ve Sistem Araçları’nın üzerine gelin ve sonra Sistem Geri Yükleme’yi tıklatın. Sistem Geri Yükleme başlar.

3- Sistem Geri Yüklemeye Hoş Geldiniz sayfasında, Bilgisayarımı önceki bir zamana geri yükle’yi (zaten seçili değilse) seçin, sonra da İleri’yi tıklatın.

4- Bir Geri Yükleme Noktası Seçin sayfasında, Bu listede bir geri yükleme noktasını tıklatın listesinde istediğiniz bir sistem denetim noktasını tıklatın, sonra da İleri’yi tıklatın. Sistem Geri Yüklemenin yapacağı yapılandırma değişikliklerini listeleyen bir Sistem Geri Yükleme iletisi görüntülenebilir. Tamam’ı tıklatın.

5- Geri Yükleme Noktası Seçimini Onayla sayfasında, İleri’yi tıklatın. Sistem Geri Yükleme önceki Windows XP yapılandırmasını geri yükler ve sonra bilgisayarı yeniden başlatır.

Bilgisayarınız yeniden başladığında sisteminizin başarıyla geri yüklendiğine dair bir uyarı iletisi alırsınız.

Eğer sistem geri yükleme yapmak istemiyorsanız devam ediyoruz.

Firefox, IE ve Chrome tarayıcılarındaki zararlıları silmek için aşağıdaki adımları uygulayınız.

1. ADIM : AdwCleaner ile bilgisayarınızdan iStartSurf tarayıcı korsanı kaldır

2. ADIM : Junkware Temizleme ile internetten  Terra.im kaldır kaynakları, Firefox ve Google Chrome Aracı

3. ADIM :  Terra.im virüs tarafından bulaştırılmış çeşitli Windows kısayollarını temizleme.

1. AdwCleaner ile reklam virüslerini silme

Ücretsiz ve Türkçe olan AdwCleaner programını indirmek için tıklayınız.

Öncelikle bilgisayarda açık olan programları kapatın ve AdwCleaner programını çalıştırın. Aşağıdaki gibi ana penceresi açılacaktır.

adwcleaner-1413185972.jpg

Önce “Tara” butonuna tıklayın ve bilgisayarı taraması için biraz bekleyin. Tarama bitince bu kez “Temizle” yazan butona tıklayın. Temizlik bitince bilgisayarı yeniden başlatacaktır.

2. Junkware ile tarayıcı virüslerini silme

Ücretsiz ve ufak boyutlu Junkware Removal Tool programını indirmek için TIKLAYIN

Programı bilgisayara kurun ve açın.

Programın penceresi açılınca klavyeden rastgele bir tuşa basın. Böylece otomatik taramayı başlatacaktır.

Junkware Removal Tool screenshot 2

 3. Chrome , explorer , mozilla tarayıcılarının kısayol simgesini virüsten temizleme

2016-07-23_15-43-40

Aşağıda anlattığım işlemleri her tarayıcıda yaparak kısayol simgesini temizleyebilirsiniz. Burada örnek olarak Mozilla Firefox’u kullanıyorum.

Kullandığınız tarayıcının masaüstündeki simgesine fareyle sağ tıklayın ve açılan menüden Özellikler’e tıklayın.

Açılan penceredeki Hedef kutusundaki adresin son kısmına bakın. Yalnızca .exe ile bitmesi gerekiyor. .exe den sonra ne yazıyorsa silin çünkü bunlar virüs tarafından eklenmiştir. k önemlidir. Yukardaki yaptığımız işlemin başarılı olması için önem taşır.

2016-07-23_15-43-40

Hedef kısmındaki adresler aynen aşağıdaki gibi olmalıdır. Fazlalıkları siliniz.

  • Internet Explorer  : “C: Program Files Internet Explorer iexplore.exe” Windows 32-bit veya “C: Program Files Internet Explorer (x86) iexplore.exe” için Windows 64-bit için.
  • Mozilla Firefox  : “C: Program Files Mozilla Firefox firefox.exe” Windows 32-bit veya “C: Program Files (x86) Mozilla Firefox firefox.exe” için Windows 64-bit için.
  • Google Chrome  : “C: Program Files Google Chrome Application chrome.exe”

Eğer Chrome kullanıyorsanız önce Ayarlar’a oradan da Gelişmiş Ayarlar’a tıklayarak Tarayıcıyı Sıfırla yazan butona tıklayınız. Böylece kısayollarınız korunmakla birlikte tarayıcınız fabrika ayarlarına döndürülecek ve virüsten tamamen kurtulacaksınız.

Aşağıdaki videoda anlatılan yöntemi kullanarak terra.im ve benzeri tüm virüsleri tamamen silebilirsiniz:


Yayımlandı

kategorisi