Ana Sayfa Sosyal Medya Viral Nedir? Kısaca Viral Olmak Ne Demek? Özet

Viral Nedir? Kısaca Viral Olmak Ne Demek? Özet

57
0

Virüs ile ilgili hastalıklara viral hastalıklar denir fakat sosyal medya dünyasında ve pazarlama alanında popüler bir kelime haline gelen viral sözcüğünün anlamı çok başka.

Bu yazımızda viral kelimesinin anlamını ve viral olmanın ne demek olduğunu kısa ve öz bir şekilde anlatıyoruz.

Nasıl ki bilgisayar virüsleri kısa bir zamanda milyonlarca bilgisayara çok hızlı bir biçimde bulaşıyorsa, bundan yola çıkarak pazarlama dünyasında yapılan bir paylaşımın geniş kitlelere ulaştırılmasına da viral deniyor.

Kısacası Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube gibi sosyal medya sitelerinde yaptığınız bir paylaşımın çok popüler bir hale gelerek kısa sürede milyonlarca kişi tarafından görülmesi olayıdır.

2019 08 01 18 54 37 1

Viral reklam nedir?

Ön planda mizansen ve hikayenin yer aldığı, markanın, ürünün yada hizmetin arka planda kaldığı bir sosyal medya paylaşımının kontrolsüz bir biçimde yayılarak birçok kitleye ulaşmasına viral reklam denir.

Viral reklamda herkes hikayeye odaklandığı için bunun ticari bir paylaşım olduğu ortaya çıksa bile, yine de kimsenin umurunda olmaz. Zaten viral reklamların büyük bir kısmı gönüllü paylaşımlarıyla ortaya çıkmaktadır.

Sahip olduğu büyük potansiyelinden dolayı artık pazarlama ve internet satış firmaları viral olmanın peşinde. Fakat her firma bunu beceremiyor ve istenmedik olaylarla karşı karşıya kalabiliyor.

Sözün özü, viral reklam aslında çaktırmadan yapılan bir tür gizli reklamdır. Yani bir nevi hikayesi olan doğal reklam diyelim.

Önceki İçerikeFootball PES 2020 Demo Türkçe İndir PC
Sonraki İçerikE-Devlet Miras Veraset Sorgulama Resimli Anlatım Android iPhone PC

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz