Vitaminler ve kilo alma – zayıflama ilişkisi

vitamin-protein-minerallekilo-aldirirmi-saglikli-kilo-alma-verme.jpg (432×220)

Bazı vitaminlerin eksikliği yaşandığı zaman kişide iştah kapandığı için kilo kaybına yol açar yani zayıflar. Doktor kontrolünde vitamin takviyesi aldığı zaman vücudun düzeni yerine geldiği ve iştahı normale döndüğü için zamanla birkaç kilo alarak normal kilosuna geri döner. Görüldüğü gibi her şey son derece beklendiği gibidir fakat bu durum halk arasında yanlış anlaşılarak sanki vitaminlerin şişmanlattığı yönünde bir algı oluşturabiliyor.

B12 vitamini kilo aldırırmı sorusuna verilebilecek en kısa cevap bütün vitaminlerin kilo alma gibi problem oluşturmadıklarıdır. Vitaminler genel olarak kilo alınmasına yol açmazlar ama yetersiz bir seviyede bulunmaları halinde çeşitli sağlık sorunlarının oluşumuna yol açabilmektedirler.

B12 kullanımının kilo aldıracağı endişesi yaygındır. Oysa B grubu vitaminler, kilo vermeye yönelik katkıları olan vitaminlerdir.

26-03-2016 13-28-42

B12 vitamini kilo aldırırmı  sorusuna uzmanların verdiği cevap bu vitaminin kilo alımına neden olmayacağı, aksine B grubu bir vitamin olduğu için kilo verilmesine yönelik katkıları olan bir vitamin olduğu şeklindedir.

Bazı durumlarda B12 vitamini eksikliği yaşayan kişilerin iştahı kapandığı için çok kilo kaybederler ve B12 vitamin desteği aldığı zaman da bu kiloları alarak normal bir kiloya geri dönerler. Fakat bu durum halk arasında yanlış anlaşılarak sanki B12 vitamini şişmanlatıyormuş gibi düşünülebilir. Oysa gördüğünüz gibi pek alakası yoktur.


Yayımlandı

kategorisi