Whatsapp Düşük Veri Kullanımı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Açılır Kapatılır?

Merhabalar, bu yazımızda Whatsapp düşük veri kullanımı nedir sorusuna kısaca cevap vereceğiz. Bu yeni özellik ne işe yarar, faydası nedir, nasıl kullanılır, nereden aktif hale getirilir ve nasıl devre dışı bırakılır tüm bunları yazının devamında hep birlikte göreceğiz.

Whatsapp Düşük Veri Kullanımı Özelliğine Ne Gerek Vardı?

Mobil veri genellikle kotası çok düşük bir internet bağlantısıdır. Ülkemizde pek çok kişinin mobil internet için aylık kotası hala 2GB ile 5GB arasında değişmektedir.

Fakat bir sürü mobil oyun ve sosyal medya uygulaması bulunuyor. Çevrimiçi oyunlar mobil internet kotasını sömürürken, sosyal mecralardaki videoları izlemek zaten mobil veri kotasını katlediyor.

Dolayısıyla Facebook, Instagram ve Twitter gibi uygulamalar düşük veri kullanımı özelliğini çoktan getirmiş durumda. Aksi takdirde insanlar bu uygulamalara girmiyor yada girip şöyle bir göz attıktan sonra, kota biter diye 2 dakika sonra hemen kapatmak zorunda kalıyor.

Bundan dolayı nihayet WhatsApp uygulaması da düşük veri kullanımı özelliğini hizmete sundu. Böylece kotanız çok daha az harcanacak.

Whatsapp Düşük Veri Kullanımı Nasıl Açık Hale Getirilir?

Önce WhatsApp uygulamasını telefonda açın ve sağ alt köşedeki Ayarlar seçeneğine dokunun. Aşağıdaki resimde 1 numaralı ok ile bu seçenek gösterilmiştir.

Açılan ekranda Veri ve Depolama Kullanımı seçeneğine giriş yapın. Aşağıdaki resimde 2 numaralı ok ile bu seçenek gösterilmiştir.

Böylece karşınıza aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran çıkacak. Bu ekranın alt kısmında Düşük Veri Kullanımı seçeneği bulunuyor. Bu seçeneğin sağındaki butona basarak bu özelliği açabilir ve tekrar basarak kapatabilirsiniz. Aşağıdaki resimde basacağınız buton kırmızı ok ile gösterilmiştir.

Böylece artık mobil veri üzerinden WhatsApp’a girdiğinizde veri tasarrufu yapacak ve kotanızın daha uzun süre gitmesini sağlayacaksınız.

Çoğunlukla WhatsApp kullananlar mobil veriyle bağlandığı zaman giriş çıkış konusunda problem yaşıyor. Zaten sadece mesajlaşacak olanların bu özelliği açmasına gerek yok.

Fakat WhatsApp’ta görüntülü ve sesli sohbet edenler veya dosya alışverişi yapanlar mutlaka düşük veri kullanımını aktif hale getirmelidir.


Yayımlandı

kategorisi