WhatsApp Güvenliği Nasıl Sağlanır? WhatsApp Mesajları Koruma Nasıl Yapılır?

Merhabalar, bu yazımızda WhatsApp güvenliği nasıl sağlanır sorusuna cevaben detaylı bir resimli anlatım hazırladık. Facebook’ta yaşanan skandal sonrası insanların sosyal medya platformlarına olan güveni büyük oranda azaldı. Ama toplamda 1.6 milyar kişinin kullandığı WhatsApp’ta alacağınız basit önlemlerle önemli ölçüde güvenliği artırabilir ve WhatsApp mesajları koruma altına alabilirsiniz.

1. Adım


Birincisi ne olursa olsun bilgilerinizi asla tanımadığınız kişilerle paylaşmayın yani onlardan gizleyin. Mesela isim ve biyografi bölümünde sizinle alakalı üniversite, şehir, meslek ve web sitesi gibi çok sayıda detay veriliyor.

Bunları gizlemek için Ayarlar > Gizlilik ekranına giriş yapın ve yukarıdaki resimde gördüğünüz Son Görülme, Durum, Hakkımda, Profil Fotoğrafı gibi seçenekleri eğer Herkes olarak ayarlanmışsa değiştirin ve ya kimsenin görmemesini sağlayın yada yalnızca belirli kişilerin mesela arkadaşların görmesini sağlayın.

2. Adım


Hesap > Gizlilik yolunu izleyin ve yukarıdaki resimde gördüğünüz Okundu Bilgisi seçeneğini kapalı hale getirin. Böylece yazıştığınız kişiler WhatsApp uygulamasını en son ne zaman açtığınızı göremez.

3. Adım


Pek çok uygulama konum, galeri, mikrofon, kamera ve kişilere erişim izni istiyor ve siz de bu izni verdiğiniz için örneğin konumunuzu anbean takip ediyor.

Android’li telefonlarda yada iPhone’da Ayarlar’ı açıp WhatsApp’a dokunun. Açılan ekranda az önce yukarıda sıraladığım konum, galeri, kişiler ve kameraya erişimi kapatın.

Fakat bu erişim kısıtlaması WhatsApp’ta sesli mesaj gönderme gibi bazı özellikleri kullanamayacağınız anlamına geliyor.

4. Adım


WhatsApp’ta iki adımlı doğrulamayı aktif hale getirerek mesajları meraklı gözlerden koruyabilirsiniz. Böylece bundan sonraki hesap doğrulama işlemlerinde belirlemiş olduğunuz 6 haneli PIN kodunu girmeniz gerekecek.

Ayarlar > Hesap > İki adımlı doğrulama > Etkinleştir adımlarını takip edin.

5. Adım


Biyometrik tarayıcıları kullanarak WhatsApp’ı daha güvende tutabilirsiniz. Android’li cihazlarda yada iPhone’da parmak izi okuyucusu ile yada yüz tanıma özeliği ile WhatsApp’a giriş yapabilirsiniz. Böylece  gerçekten sizin dışınızda hiç kimse WhatsApp’ı açamaz.

6. Adım


WhatsApp mesajlarını bulut alanına yedeklemeyi devre dışı bırakın. Çünkü bu mesajlar buluta yedeklenirken uçtan uca şifreleme kullanılmıyor ve eğer birisi bulut alanınıza erişim sağlarsa, tüm bu mesajlarınızı okuyabilir.

Bu nedenle iPhone’da Sohbetler / Sohbet Yedeği ekranına gelerek yedeklemeyi kapatın.

Android’li cihazlarda ise Sohbetler / Sohbet Yedekleme / Google Drive’a Yedekle seçeneğini ‘Hiçbir Zaman’ şeklinde ayarlayın.

Yukarıda WhatsApp güvenliğini sağlamanın en iyi yöntemlerini teker teker açıkladık. Kişisel verilerin internet ortamında cirit attığı bu zamanda siz siz olun güvenliği sakın elden bırakmayın. Siber korsanlar ve kötü niyetli kişilerin tuzağına düşmemek için burada anlattığımız ipuçlarını mutlaka uygulayın.


Yayımlandı

kategorisi