WhatsApp İpuçları 2017 Nasıl Kullanılır Bilinmeyen Gizli Özellikleri

2016-11-02_17-56-37

Aslında çok sayıda WhatsApp özelliği mevcut. Bunlar arasından bazıları var ki yapmak istediğiniz şeyleri çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapmanızı sağlayacak. Bazıları da ihtiyacınız olan ama nasıl yapıldığını bilmediğiniz için bugüne kadar yapmadığınız özelliklerden oluşuyor. Hatta aklınızın ucundan bile geçmeyen bu WhatsApp ipuçları hayatınızı kolaylaştırabilir.

#1 Bir Telefonda İki WhatsApp hesabı kullanın

Herhangi bir Android telefonda aynı anda iki WhatsApp hesabını açıp sohbet etmek için Parallel Space adlı uygulamayı kullanabilirsiniz.

Google Play’den İndir: Parallel Space-Çoklu hesap

#2 WhatsApp aramalarında olabilecek en az miktarda veri tüketimini sağlama

WhatsApp üzerinden arama yapmak oldukça güvenilir ve etkili bir özelliktir. Fakat bu aramalar sırasında kullanılan veri miktarını azaltmak için:

WhatsApp uygulamasının ayarlarını açın ve Sohbetler’e girin. Açılan ekranda Aramalar’a girin ve Düşük Veri Kullanımı (Tüketimi) seçeneğini aktif edin.

#3 Mesajların ne zaman okunduğunu görün

Herhangi bir sohbetin üzerine gelip tıklayın ve bir süre basılı tutun. Ekranın sağ üst köşesinde i simgesi görünecek. Bu simgeye tıklayın ve mesajlarınızın durumunu kontrol edin.

#4 WhatsApp mavi tik işaretini ve okundu bildirimlerini kapatın (iptal edin)

Uygulama ekranının sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayarak açılan menüden WhatsApp Ayarlar‘ına girin ve Hesap‘a tıklayın. Açılan ekranda Okundu Bilgisi kutusunun işaretini kaldırın ve Son Görülme özelliğini hiç kimse yapın.

#5 WhatsApp grubundaki belirli bir kişiye özel cevap yazın ve sadece o görsün.

Cevap vermek istediğiniz mesajın üzerine basın ve basılı tutun. Ekranın en üstünce cevaplama seçeneği göreceksiniz. Dilediğiniz mesajı yazın ve gönderin. Alıntılı cevap olarak gönderilecek.

#6 WhatsApp’ta otomatik indirmeyi durdurarak kota tasarrufu sağlayın.

İndirdiğiniz ve size gönderilen her dosya sizin kotanızdan yer. Otomatik indirmeyi kapatarak bundan kurtulabilirsiniz. Böylece sadece istediğiniz şeyleri indirirsiniz. WhatsApp uygulamasının Ayarlar ekranına gidin ve Veri Kullanımı‘na tıklayın. Ardından Mobil veri kullanırken kısmındaki Medyayı otomatik indir seçeneğine tıklayın. Açılan menüden otomatik indirilmesini istemediğiniz dosya türlerini işaretleyin.

#7 Belirli bir mesajı yıldızlı olarak kaydetme

Sizin için önemli bir mesaja yıldız ekleyerek daha sonraki bir zamanda daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün. Tek yapmanız gereken herhangi bir mesaja basıp bir süre basılı halde bekleyin ve çıkan seçeneklerden bu mesajı yıldızlı olarak işaretleyin.

2016-11-02_17-57-21

#8 Belirli bir sohbet veya kişi için özel bir kısayol oluşturun

Bazı insanlarla gün boyunca sık sık mesajlaşır ve sohbet ederiz. Her defasında WhatsApp uygulamasını açmak yerine ana ekranda kısayol oluşturabilirsiniz. Herhangi bir sohbetin veya kişinin üzerine basıp bir süre basılı tutun. Ardından ekranın sağ üst kısmındaki 3 nokta işaretine tıklayarak açılan menüden Sohbet Kısayolu Ekle seçeneğini seçin.

#9 Online (çevrimiçi) olmadan ve son görülme özelliğine yakalanmadan WhatsApp mesajlarını okuyun.

Mesaj geldiği zaman veri bağlantısını kapatarak bunu başarabilirsiniz. Mesela mesaj geldiğinde telefonu hemen uçak moduna alıp mesajı okursanız, karşı tarafa okundu bilgisi gitmez hatta son görülme bilgisine bile kaydedilmez.

#10 İnterneti kapatmadan WhatsApp da Çevrimdışı Görünün (Offline)

Bu yazımda internet bağlantsını kesmeden WhatsApp programında nasıl offline görüneceğinizi kısaca özet şeklinde anlattım.

#11 WhatsApp kamerası çalışmıyorsa hemen sorunu çözün

WhatsApp uygulamasını açıp tüm sohbetlerinizin yedeğini alın (Ayarlar > Sohbet Ayarları > Sohbetleri Yedekle). Ardından WhatsApp uygulamasını telefondan kaldırın ve yeniden yükleyin. Sorun çözülmüş olacak.

#12 WhatsApp Uygulamasını Bilgisayara Yükleyin

Artık WhatsApp’ın bilgisayar programı da var. Bu programı bilgisayara kurun ve çalıştırın. Açılan ekranda çıkan karekodu telefonun kamerasıyla okutunca kullanmaya başlayabilirsiniz. Telefondaki uygulamadan çok daha fazla özelliğe ve kullanım rahatlığına sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sonuçta geniş ekranda yazıları okuyorsunuz ve klavyeden çok daha hızlı yazıyorsunuz.

#13 WhatsApp arama özelliğini iptal etme (pasif yapma)

WhatsApp Ayarlarına girin ve Sohbet Ayarları’na tıklayın. Ardından Sohbet Yedeği’ne tıklayın. Açılan ekranda Yedekle butonuna tıklayın.

Ardından WhatsApp uygulamasını telefondan kaldırın (silin) ve buraya tıklayarak WhatsApp’ın önceki sürümünü indirin. Uygulamayı yükledikten sonra telefon numaranızı girin.

Ardından size sohbet yedeklerini geri yüklemek isteyip istemediğinizi soracak. Geri yükle (Restore) seçeneğine tıklayın. Böylece artık WhatsApp aramalar özelliği iptal edilmiş oldu.


Yayımlandı

kategorisi