WhatsApp kullanımı yasaklandı ise ne yapabilirim? çözümü nedir?

Merhabalar, bu yazımızda WhatsApp kullanımı yasaklandı ise ne yapabilirim? çözümü nedir? diye soranlar için yapılması gerekenler noktasında sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Bildiğiniz gibi WhatsApp kurallarının ihlal edildiği durumlarda ortaya çıkan bu hata yüzünden WhatsApp’a giriş yapılamıyor, hesap kullanılamıyor ve erişim sağlanamıyor.

WhatsApp kullanımı yasaklandı hatasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bunlar arasından en muhtemel olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Hesap oluştururken yanlış bilgilerin girilmesi
 2. Yaş sınırına takılması (belirli bir yaştan büyük olma zorunluluğu)
 3. WhatsApp üzerinden birilerini tehdit etme veya şantaj yapma
 4. Virüslü dosyalar gönderme
 5. WhatsApp üzerinden taciz veya ırkçılık yapma
 6. WhatsApp kullanıcılarının resim ve mesajlarını izinsiz başkalarıyla paylaşma
 7. WhatsApp üzerinden dolandırıcılık ve benzeri yasadışı işler yapma
 8. WhatsApp üzerinden rehberde kayıtlı olmayan çok kişiye aşırı mesaj yollama yani spam yapma

Bu maddelerden biri veya birkaçı size uyuyorsa, bu hatayı almanız normal.

Çünkü WhatsApp geçici olarak hesabınızı askıya almış ve gerekli incelemeyi başlatmış demektir. Eğer lüzum görürlerse, hesabınızı tamamen kapatabilirler.

WhatsApp kullanımı yasaklandı ne yapmalıyım?

 • İlk olarak bir e-posta mesajı hazırlayın ve derdinizi anlatın. Mesajın konusuna “WhatsApp hesabım yasaklandı” yazıp [email protected] adresine gönderin.
 • Gerçekten suçsuzsanız ve yukarıda sıralanan işlerden hiçbirine bulaşmadıysanız, o zaman kısa bir süre içerisinde hesabınızın tekrar kullanıma açıldığını anlatan bir e-posta mesajı alırsınız.
 • Fakat gerçekten bu suçlardan birini işlediyseniz, bu sefer hesabınızın incelendiğini ve 72 saat içinde sonucun size mesajla bildirileceğini anlatan bir e-posta mesajı alırsınız.
 • İnceleme bitince ne olacağını kimse tam olarak bilemez. O yüzden bitmesini beklemekten başka çare yok. Ya hesabınızı açarlar, yada kalıcı olarak kapatırlar.

Not: Bazen 72 saat yerine bir hafta sürdüğü bile oluyor. Ama 72 saatin sonunda WhatsApp’tan otomatikman sizi siliyorlar ve arkadaşlarınız artık sizi sohbet listesinde göremiyor.

Eğer olur da inceleme bitiminde hesabınızı yeniden açarlarsa, artık WhatsApp kullanımı yasaklandı şeklindeki hatayı görmezsiniz.


Yayımlandı

kategorisi