WhatsApp Yedekleri Silme iPhone Android

Bildiğiniz gibi WhatsApp düzenli aralıklarla otomatik yedekleme yapıyor ve bilgilerinizin bir yedeğini alarak saklıyor.

Bildiğiniz gibi bu yedek dosyaları telefonun hafızasında önemli bir yeri işgal eder ve boş alan sıkıntısı yaşayanlar için dezavantaj yaratır. Dilerseniz bu yedekleri silerek telefonda yeni boş alan açabilirsiniz.

Peki WhatsApp yedekleri nerede tutuluyor? Dahası WhatsApp yedekleri nasıl silinir?

Artık Google Drive üzerinden yedeklenen sohbetler Drive hesabının kotasından götürmüyor.

Android ve iOS Telefonda WhatsApp Yedekleri Nasıl Silinir?

Android’li telefonlarda WhatsApp yedeğini silmek için Dosya Yöneticisi uygulaması gerekiyor. Dilerseniz bazı 3. parti uygulamalarla bile WhatsApp yedekleri silinebilir.

Databases yada Veritabanı isimli dosyanın içerisinde yer alan yedekleri silmeniz yeterlidir.

Bunun için yedek dosyasının üstüne basın ve basılı tutup bekleyin. Birkaç saniye sonra çıkan SİL seçeneğini seçerek silebilirsiniz.

Eğer Google Drive hesabınızdaki WhatsApp yedeğini silmek amacındaysanız, Google Drive uygulamasını çalıştırıp üç çizgi şeklindeki simgeye basın. Açılan menüden Yedeklemeyi Kapat alanını seçip mevcut yedekleri el yordamıyla silebilirsiniz.

Eğer iPhone’da WhatsApp yedeklerini silmek isterseniz, Ayarlar- Apple Kimliği- iCloud yolunu izleyin ve Saklama Alanını Yönet seçeneğine dokunun. Açılan ekranda Verileri Sil alanından yedekleri silebilirsiniz. Böylece telefonun hafızasında ekstra boş yer açılır.


Yayımlandı

kategorisi