Ana Sayfa Bilgi Küpü Wi-Fi WEP Şifreleme Nedir Ne İşe Yarar Ne Kadar Güvenli?

Wi-Fi WEP Şifreleme Nedir Ne İşe Yarar Ne Kadar Güvenli?

66
0

Merhabalar, bu yazımızda WiFi Wep şifreleme nedir, ne işe yarar, ne kadar güvenli sorularına cevaben detaylı bir makale hazırladık.

WEP’in açılımı Wired Equivalent Privacy ve Türkçesi ise kablolu eşdeğer gizlilik anlamına geliyor. WiFi ağları için oluşturulan ilk güvenlik standartları arasında yer alır.

2019 09 02 10 13 46 1

WiFi ağına bağlandığınız zaman bilgisayarınız yönlendiriciye veri paketleri yolluyor ve eğer bu paketler şifreleme işleminden geçmediyse, hackerlar bu paketleri ele geçirip görebilir.

WEP Güvenli midir?

Günümüz standartlarında artık güvenli değil tehlikelidir. Hatta WEP şifrelemeyi kırabilecek araçları bugün internetten bulup ücretsiz indirebilirsiniz. Zaten 1997 yılında bulunan ve bugün tamamen çözülen eski bir şifreleme metodu.

WEP veri şifrelerken sadece bir anahtar kullanır ve hackerlar bu anahtarı öğrenirse, WEP şifrelemenin arkasındaki kodu kırdığı için tüm verilerinizi ele geçirebilir. Zaten eski bir teknolojidir ve günümüzde kullanmak tehlikelidir.

WEP Halen Kullanılıyor mu?

Günümüzde bazı sistemlerde hala kullanılmaktadır. Çünkü eskiden üretilen ürünlerin içine yerleştirilmiş ve beklendiği gibi hatsız çalıştığı için herhangi bir yükseltmeye gerek görülmemiş.

WEP Güvenliğini Kullanıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Eğer modeminiz WEP şifreleme kullanıyorsa, derhal bunu terk etmeli ve WPA2’yi destekleyen bir modem satın almalısınız. Çünkü daha güçlü bir şifreleme sistemi olduğundan dolayı verilerinizi daha güçlü bir biçimde korur.

Hatta imkanınız varsa WPA3 destekli modem satın alarak içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Günümüzdeki en güçlü şifreleme teknolojisidir.

Önceki İçerikGPS Nasıl Çalışır? Kısaca Nasıl Kullanılır ve Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikTwitti Yer İşaretlerine Ekle Nedir, Twitter Yer İşaretleri Nerede?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz