Windows 10 Denetim Masası Açma Kısayolları

Merhabalar, bu yazımızda Windows 10 denetim masası açma hakkında sizlere yardımcı olacağız. Eski Windows sürümlerinde Başlat’ı açarak denetim masasına kolayca erişim sağlayabiliyorduk, ama Windows 10’da Başlat menüsünde denetim masası bulunmuyor.

Endişe etmeye gerek yok, aşağıda Windows 10’da denetim masasını en hızlı ve en kolay yoldan açmanız için gereken kısayolları paylaşıyoruz.

1- Başlat Menüsünü Kullan


Bence en kestirme yolu Başlat‘ı açıp denetim yazarak klavyeden Enter‘a basmak. Aşağıdaki resimde 1 ve 2 numaralı oklarla bu işlem gösterilmiştir.

2- Masaüstü kısayol simgesi oluştur


Ama bundan daha da bir kestirme yol istiyorsanız, sizlere masaüstüne ekleyeceğiniz bir kısayol simgesi oluşturmanızı tavsiye ediyorum. Bunu nasıl yapacağınızı aşağıda anlatıyorum.

Öncelikle Başlat’ı açın ve soldaki menüden Uygulamalar listesinin en alt kısmına giderek Windows Sistemi adlı klasöre tıklayın. Açılan seçeneklerden Denetim Masası simgesini farenin sol tuşuyla tıklayıp sürükle bırak yaparak masaüstüne bırakın. Aşağıdaki resimde ok işaretiyle bu işlem gösterilmiştir.

Bundan sonra Denetim Masası’nı açmak için masaüstündeki simgesine çift tıklamanız yeterli olacaktır. Herhalde bundan daha hızlı bir yol yoktur.

3- Çalıştır penceresini kullan


Ama son bir alternatif isteyenler için Çalıştır penceresini açıp control panel yazarak Enter’a basmalarını tavsiye ediyorum. Tabii ki bu yöntem diğerlerine göre daha uzun ve uğraştıran bir yoldur.


Yayımlandı

kategorisi