Ana Sayfa Teknoloji Windows PC Windows Dosya Yedekleme Nedir Nasıl Yapılır?

Windows Dosya Yedekleme Nedir Nasıl Yapılır?

912
0

Windows bilgisayarlarda masaüstünde, kitaplıklarda ve varsayılan Windows klasörlerindeki dosyalarınızı programsız olarak yani Windows’un yedekleme aracını kullanarak belirli aralıklarla yedekleyebilirsiniz.

Öncelikle Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Yedekleme ve Geri Yükleme  yolunu izleyin.

Veya Başlat’ı açıp arama kutusuna yedekleme ve geri yükleme yazarak çıkan sonuca tıklayın.

2016-08-14_17-07-53

Açılan pencerede Yedekleme ayarla‘ya tıklayın.

2016-08-14_17-09-22

Üstteki pencere açılacak. Burada alınan yedekleri bilgisayarda hangi sürücüye kaydedeceğinizi seçin. Ben parantez içinde önerilen D sürücüsünü seçtim. Ardından İleri butonuna tıklayın.

Alttaki pencere açılacak.

2016-08-14_17-11-09

Burada nelerin yedekleneceğini seçiyorsunuz. İki seçeneğiniz var. Ben Windows seçsin (önerilir) seçeneğini işaretledim. Böylece hangi klasörlerdeki dosyaların yedekleneceğine Windows otomatik olarak karar verecek. Ama siz isterseniz Ben seçeyim seçeneğini tıklayabilir ve nelerin yedekleneceğine kendiniz kara verebilirsiniz. Ardından İleri butonuna tıklayın.

2016-08-14_17-14-01

Yukarıdaki pencere açılacak. Burada Her Pazar saat 19:00 da otomatik olarak yedekleme yapacağı bilgisi veriliyor. Zamanlamayı değiştirin butonuna tıklayarak yedekleme gününü ve saatini değiştirebilirsiniz.

Ardından Ayarları kaydet ve yedeklemeyi çalıştır‘a tıklayın. Hepsi bu kadar.

Eğer yukarıda benim seçtiğim Windows seçsin (önerilir) yerine Ben Seçeyim seçeneğini seçip İleri butonuna tıklamış olsaydınız alttaki pencere açılacaktı.

2016-08-14_17-17-44

Burada Windows’un önerdiği klasörlerin yanı sıra kendiniz de C ve D sürücülerinden istediğiniz klasörleri ekleyerek otomatik yedek aldırabilirsiniz. Ardından İleri diyerek ayarları kaydedip çıkın.

Önceki İçerikVideodan Ses Ayırma Programı Full Türkçe Online Site
Sonraki İçerikWireless şifresini nasıl öğrenirim wi-fi kablosuz şifresini öğrenme programsız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz