WordPress Belirli Kategori Seçerek Arama Özelliği

WordPress arama kutusu bize hiçbir seçenek sunmaz. Yapılan tüm aramalar bütün kategorileri kapsar. Eğer kategori bazlı arama yapmak isterseniz, bunu nasıl yapabileceğinizi kısaca anlatıyorum.

Öncelikle ben kodlarla uğraşmak istemiyorum bana bu işi yapabilecek bir eklenti ver diye düşünüyorsanız, sizlere SearchWP adlı ücretsiz eklentiyi tavsiye ederim.

WordPress için en iyi arama eklentisi olan SearchWP’yi buradan yükleyebilirsiniz.

Eklentiyi çalıştırdıktan ve ayarlarını kendi keyfinize göre yaptıktan sonra sıra geldi arama kutusunun yanına kategori seçeneğini eklemeye.

Bu işi başarmak için aşağıdaki metin dosyasında yer alan PHP kodunun hepsini seçip kopyalayın ve temanızın Tema İşlevleri (functions.php) adlı sayfasında uygun bir yere mesela en alta ekleyin.

PHP kodu içeren metin dosyasını indirmek için tıklayınız.

WordPress yazı editörü buraya eklenen PHP kodlarını bozduğu için mecburen metin dosyası içerisinde paylaşıyorum.

Bu kodu ekledikten sonra artık arama kutusunun altında bir kategori seçme seçeneği yer alacak. Yukarıdaki resimde bu seçeneği görebilirsiniz.

Alternatif olarak Ivory Search adlı ücretsiz arama eklentisini de yükleyebilirsiniz. Yükledikten sonra kod yapıştırmaya gerek kalmadan eklentinin ayarlarından kategori bazlı aramayı aktif edebilirsiniz. Aşağıdaki resimde bu ayar gösterilmiştir.


Yayımlandı

kategorisi