Yabancı Dil Öğrenmenin Önemi Avantajları ve Faydaları

language

İngilizce öğrenmek neden bu kadar önemli? İkinci bir dil yani yabancı dil öğrenmenin ne gibi yararları var? Kısaca maddeler halinde sıralayalım:

1- Yabancı dil öğrenmek insan ilişkilerini iyileştirir.

Çünkü artık dünya eskisi gibi yöresel değil, aksine küresel bir dünya haline geldi. Artık hepimizin evinde yabancı bir dil bilen birileri oluyor. Böylece farklı insanlarla tanışıp daha fazla arkadaş edinebiliriz. Ayrıca araştırmaların gösterdiği kadarıyla, iki dil konuşabilen insanların iki farklı kişiliği oluyormuş. Ana dilini konuşurken farklı, yabancı dilde konuşurken daha farklı biri gibi oluyormuş.

2- Yabancı dil öğrenmek hafızayı güçlendirir

Yine araştırmaların sonuçlarına göre, iki dil bilen çocukların hafızası bir dil bilen çocuklara göre daha iyi çalışıyor. Bellek gelişiminin büyük bir kısmı gençlik yıllarında tamamlanır ve gençlerin yabancı dil öğrenmesi bu anlamda önemlidir.

emotion-in-marketing-how-our-brains-decide-whats-shareable-and-whom-to-trust

3- Yabancı dil bilmek size daha çok para kazandırır

Londra’daki dil uzmanları takımının yaptığı araştırmalara göre, yeni bir dil öğrenmek kazancınızı yüzde 10 ile 15 oranında arttırır. The Economist dergisinin verilerine göre, bu orana ek olarak, Almanca bilmek yüzde 3.8 ekstra bonus sağlarken, Fransızca yüzde 2.3 ve İspanyolca bilmek yüzde 1.5 puanlık bir ekstra kazanç getirir.

20140315_woc491

4- Yabancı dil bilmek sizi daha seksi gösterir

2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Gençlerin yüzde 79’u ikinci bir dil konuşabilenleri tek dil konuşanlara nazaran daha çekici buluyor. Mesela Fransızca bilenler en seksi olanlarken, İtalyanca ve İspanyolca bilenler hemen ardından geliyor.

5- Yeni bir dil öğrenmek profesyonel kariyerinizi geliştirir.

Dünyadaki şirketlerin yüzde 60’dan fazlası dil engeli yüzünden uluslararası pazarda yayılmada zorlanıyor. Bu nedenle işverenler bir dilden fazlasını konuşanları daha değerli buluyor.

6- Yabancı dil öğrenmek hastalıkları geciktirir

Yeni bir dil öğrenmek Alzheimer (unutkanlık) ve diğer akıl hastalıklarını yaklaşık 4.5 yıl geciktirir. Günümüzdeki ilaçlar bile en faza 12 ay geciktirebiliyor. Çünkü yeni dil öğrenirken beyninizde yeni sinir ağları oluşur ve bu da sizi daha güçlü kılar.

7- Yabancı dil öğrenmek ana dilinizi geliştirmenize yardımcı olur

Yeni bir dil öğrenmenin ana dilinizdeki kelime bilgisi, dil bilgisi ve okuma becerilerinizi geliştirdiği ortaya çıktı. Yani yabancı dil öğrenirseniz, ana dilinizde daha iyi hakim olabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi