Teknoloji

Yalama Laptop Vidası Sökme Nasıl Yapılır? Çıkmayan Bozulan Vida Çıkarma

Merhabalar, bu yazımızda dizüstü bilgisayar, notebook yada yalama laptop vidası sökme konusunda sizlere yardımcı olacağız. Eğer laptop vidası çıkmıyorsa, bozulmuş ise yani yalama olmuş ise bu vida nasıl çıkartılır kısa bir şekilde gösteriyoruz.

Laptopların arkasındaki vidalar genellikle yıldızlı şekildedir. Normalde bu vidaları küçük yıldız tornavidalar ile kolayca söküp çıkartabilirsiniz.

Eğer bu vidaları normal bir büyük tornavida ile zorlarsanız vidanın baş kısmının biçimi bozulur yani hasar görerek yalama yapar. Kısacası artık normal tornavidayı sokup çevirmeye çalışırken boşa dönmeye başlar. Ayrıca bilgisayara bile hasar verebilirsiniz.

Fakat evde hasar görmüş ve boşa dönen bu vidaları sökmenin bir yolu var. Şimdi size bu vidalar nasıl sökülür ve çıkartılır kısaca anlatacağız.

İnternette hasarlı vidaları sökebilen aletler yani hasarlı vida çıkarıcı 20 tl ile 60 tl arasında bir fiyatla satılıyor.

Ama eğer siz bunlara para ödemek istemiyorsanız, evde deneyebileceğiniz ücretsiz yöntemler de var.

Örneğin vidanın arasına japon yapıştırıcısı döküp ardından tornavida ile çıkarmayı deneyin.

Dilerseniz vida ile tornavida arasında lastik koyarak ve tutturarak da çıkartmayı deneyebilirsiniz.

Diğer bir çözüm yöntemi ise vidanın üzerine lehim atıp o şekilde vidayı sökmeye çalışmaktır.

Yukarıda anlattığımız bu 4 çözüm yöntemiyle laptopu bir tamirciye götürmeye gerek kalmadan evde kendiniz yalama olmuş vidaları sökerek açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu