Yazılımcılar Kaç Para Kazanıyor? Aylık Maaşı 2019-2020

Merhabalar, bu yazımızda sıklıkla bizlere “yazılımcılar kaç para kazanıyor” diye soran siz değerli takipçilerimiz için kısa ve öz bir cevap hazırladık. Bildiğiniz gibi yazılımcılık her babayiğidin harcı değil ve gerçekten zorlu mesleklerden biri. Peki bakalım bu zor ve sabır isteyen mesleğin Türkiye’deki aylık ve yıllık kazancı, gerçekten buna değiyor mu?

Arkadaşlar yazılımcıların kazançları kendi becerilerine göre, deneyimlerine göre ve çalıştığı şirkete göre değişmektedir. Aslında pek çok meslek için bu durum geçerli.

Fakat yine de genel bir ortalamadan söz etmek mümkün.

Mesela yazılımcılık işine yeni başlayan çaylaklar genellikle ayda 3.000 TL civarında bir maaş alıyorlar. Birkaç sene sonra bu maaş gittikçe artıyor. Mesela 3 sene sonra 5.000 TL’ye çıkabiliyor.

Hatta bu meslekte 10 yılını geçirenler genellikle 7.000 TL civarında bir aylık gelire sahip. Ama çoğunlukla bu rakam mesailerle birlikte ayda 9.000 Türk lirasını buluyor.

Eğer bu meslekte 15-20 senenizi geçirmişseniz ve usta bir yazılımcı iseniz, o zaman maaşınız ayda 15.000 TL’ye kadar çıkabiliyor ki bu da ülkemizde gerçekten önemli bir rakama karşılık geliyor.

Fakat yurt dışında durum çok daha iyi. Mesela yazılımcıların asıl hayali bu işin merkezi olan San Francisco’da çalışmaktır. Orada bir yazılımcı yılda 140.000 dolar ile 300.000 dolar arasında bir yıllık gelire sahip.

Avrupa’da ise rakamlar ABD’ye göre biraz daha düşük. Orta seviye bir yazılımcı Avrupa’da ayda 3.000 avro gibi bir rakam kazanıyor.

 


Yayımlandı

kategorisi