Zeki İnsanların Özellikleri Akıllı Kişilerin Bilimsel Özellikleri Nelerdir?

photo-1444210971048-6130cf0c46cf

Gündelik yaşamdaki bazı özelliklerimize bakarak bilimsel anlamda zeki olup olmadığımızı anlamamız mümkün. Bunu ben uydurmuyorum, bizzat psikolog bilim insanları söylüyor. Peki akıllı insanlar nasıl olur? Günlük hayatta nasıl davranırlar? Akıllı kişilerin karakteri  nasıldır?

Zeki İnsanlar Dağınık Olmaya Eğilimlidir

Dağınık bir masa yaratıcı düşünmeyi destekler ve yeni fikirlere hayat verir.

Hepimiz evde, ofiste, arabada ve bilgisayarda belirli bir düzene sahibiz ve bu düzeni korumaya çalışırız. İster dağınık ister düzenli biri olun, sonuçta odanızı ve ofisinizi düzenli tutmanız sizden beklenir.

Eğer odanız dağınık ise utanmaya gerek yok. Çünkü bu dağınıklık yaratıcılığı besler. Dağınık bir ortam sizi normları aşmaya ve yepyeni fikirlere ulaşmaya sevk eder.

Kaynak: http://www.psychologicalscience.org/index.php/news/releases/tidy-desk-or-messy-desk-each-has-its-benefits.html%E2%88%9A

Zeki İnsanlar Kendi Kendileriyle Konuşur

Kendi kendine konuşan insanlar harika bir fikre ulaşma konusunda daha başarılıdır. Her ne kadar biz onlara deli gözüyle baksak bile, kendi kendine konuşan insanlar aslında düşüncelerini netleştirmeye ve toparlamaya çalışır. Böylece kimsenin aklına gelmeyen yeni çözümlere daha kolay ulaşmaktadır.

Kaynak: http://www.lifehack.org/334241/why-people-who-talk-themselves-are-geniuses-according-scientists

Zeki insanlar daha fazla küfür etmeye meyilli

Bilimsel çalışmalar lanet okuma ve küfretmenin o kadar da kötü bir şey olmadığını ileri sürüyor. Zira zeki insanlar sıradan insanlardan daha fazla küfretmeye yatkın oluyorlar. Üstelik küfrederken daha fazla kelime kullanmak aslında hitabet gücünü gösteriyormuş.

Yani içinizdeki denizcinin dışarı çıkmasına izin verin ve harika kelimeler kullanmaya başlayın. İyi yada kötü olması fark etmez.

Kaynak: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S038800011400151X

Zeki insanlar daha geç yatıyor

Eğer aklınızda çok şey varsa ve onları çözemeden yatağa uzandığınız zamanlar bir türlü uyuyamıyorsanız endişe etmenize gerek yok. Diğerlerinden daha fazla uyanık kalmak tıpkı küfretmek gibi IQ seviyenizi yükseltir. Geç saatlere kadar uyanık kalmak problemler üzerinde daha fazla düşünmeye ve daha iyi çözümler bulmaya yol açar.

Eski çağlarda elektrik henüz bulunmamış iken, ışık kaynağı olarak sadece güneş vardı. Bundan dolayı gece vahşi hayvanlara yem olmamak için erkenden uyurlardı. Fakat artık elektrikli lambalar var ve geceleri de kendi lehimize kullanabiliyoruz.

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/blog/the-scientific-fundamentalist/201005/why-night-owls-are-more-intelligent-morning-larks

Sonuç olarak eğer küfrediyor, geç vakitlerde uyuyor, kendi kendinize konuşuyor ve odanızı dağınık tutuyorsanız, bunda bir sorun yok. Bilim sizin arkanızda ve sıradan insanlardan daha zeki olduğunuzu, problemler üzerinde daha hızlı çözüme ulaştığınızı kanıtladı. Yaptığınız şeyi yapmaya devam edin…


Yayımlandı

kategorisi