Adware ve Malware Farkı Nedir?

Merhabalar, bu yazımızda adware ve malware farkı nedir sorusunu kısaca cevaplıyoruz. Her ikisinin de mutlak suretle zararlı olduğunu biliyoruz fakat bunların arasındaki farkı bilmek korunma açısından önem taşımaktadır. Çünkü antivirüs gibi güvenlik programları malware tespiti konusunda başarılı olsa bile, adware türü zararlılar konusunda çok başarılı sayılmaz.

Malware bilgisayara sızmak için üretilen bir dosya türü, adware ise kişisel bilgileri çalmak veya reklam ve satış yapmak amacıyla hazırlanan bir kötü amaçlı dosyadır.

Malware nedir ve ne işe yarar?

Malware daha çok bilgisayarlara gizlice girmek amacıyla hazırlanan bir kod bütünüdür.

Malware genellikle bilgisayara ve kişisel dosyalara zarar vermek hatta silerek yok etmek amacıyla yapılıyor. Bazen de bilgisayar ağını çalışamaz duruma getirmek yada bir işletmenin hizmet veremez hale gelmesi için hazırlanır.

Peki hangi virüsler malware kapsamına girer?

Casus yazılımlar, reklam yazılımları, truva atı ve solucan gibi zararlıların hepsi malware ailesine dahildir.

Çoğunlukla ücretsiz indirilen programların içerisinde gizlice bilgisayar bulaşır yada e-posta mesajı içerisinde gelen bir linke tıklayarak yada ekli dosyayı indirerek bilgisayara bulaşır.

Adware nedir ve ne işe yarar?

Adware ise aslında malware kadar zararlı olmamakla birlikte çok rahatsızlık veren bir virüs türüdür.

Adware bilgisayar kullanıcısına izinsiz olarak çok sık reklamlar gösterir. Ayrıca kişisel verilerinizi ve tarama geçmişinizi çalar.

Bazen web tarayıcıyı açtığınızda ve internette gezindiğinizde aniden açılır bir pencere içerisinde (popup) size reklam gösterir.

Bazen de web tarayıcısını açıp adres satırından bir şey arattığınız zaman sizi otomatikman başka reklam sitelerine yönlendirir. Bu yönlendirilen sitede size bir şey satmaya çalışır.

Adware türlerini tespit etmek ve yok etmek genellikle malware türlerinden daha zordur.

Not: Malware türlerini popüler bir antivirüs programıyla bulup silebilirsiniz. Fakat adware türlerini ancak Ad-Aware gibi bir güvenlik yazılımıyla silebilirsiniz. Şanslıyız ki bu program Türkçe ve ücretsiz olarak sunuluyor.


Yayımlandı

kategorisi