Navigasyon Cihazı Mı? Google Haritalar Mı?

Merhabalar, bu yazımızda navigasyon cihazı mı yoksa google haritalar mı sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Bildiğiniz gibi navigasyon cihazları sadece dış mekan dikkate alınarak tasarlanmış ve tamamen gidilecek hedef doğrultusunda dizayn edilmiş bir araçtır. Bu açıdan mobil harita uygulamalarına karşı avantajlıdır.

Ayrıca akıllı telefonların pil ömrü oldukça azdır. Bu açıdan da navigasyon cihazları bir adım öndedir. Fakat araç içi şarj aletiyle bu sorun aşılabilir.

Diğer yandan telefonların büyük kısmının su geçirmez olmaması ve düşünce navigasyon cihazına göre daha çabuk bozulması (ekran kırılması, telefonun açılmaması, siyah ekran vs) da mobil harita uygulamalarının hanesine eksi olarak yazılabilir.

Fakat haritalama konusunda navigasyon cihazları sınıfta kalıyor. Çünkü hazır haritaları almak için yerel bir yürüyüş mağazasına gitmeniz gerekir. Oysa Gogole Haritalar’da dilediğiniz bölgenin haritasını telefona indirip kaydederek internetsiz olarak da açıp yolunuzu bulabilirsiniz.

Ayrıca şehir merkezlerinde ve karayollarında sık sık çalışmalar ve kapanan yollar olmaktadır. Bu gibi durumlarda navigasyon cihazları güncellenmediği için tamamen sınıfta kalıyor. Oysa Google Haritalar ve özellikle de Yandex Haritalar uygulaması çok çabuk bir şekilde bu durumdan haberdar olarak haritayı güncelliyor. Bu da hayatımızı kolaylaştıran büyük bir yenilik.

Son olarak Google Haritalar’da dilediğiniz iki farklı noktayı seçip bunlar arasındaki mesafeyi öğrenme ve anlık trafik durumuna göre hedefe ne kadar sürede varılacağı gibi muhteşem özellikler vardır.


Yayımlandı

kategorisi