Android Oyunları PC’de Oynama Programları Windows ve Mac İçin

Android’li telefonlardaki muhteşem oyunları bilgisayarda oynamak ne kadar güzel olurdu değil mi? Bilgisayarın klavyesi ve faresinin verdiği rahatlık, bir de üzerine geniş ekranın getirdiği konfor tadından yenmez.

Android oyunları PC’de oynamak için en çok kullanılan en ünlü program BlueStacks App Player olarak bilinen sistem katilidir. Son model canavar gibi oyun bilgisayarımı bile kasan, yavaşlatan ve bir türlü açılmayan, açılsa bile gösterdiği reklamlarla ve hantallığı ile mide bulandıran bir emulator yazılımıdır. Sanırım böyle yaparak bizi bıktırıp PRO sürümünü satın almaya zorluyor. Ama bugünkü ekonomik şartlarda Türkiye’den kimsenin bu programa para vereceğini sanmıyorum.

Bu nedenle bu yazımızda en kaliteli Android emulator yazılımlarını paylaşırken, BlueStacks programını liste dışı tutmaktan gurur duyuyoruz.

İşte Android Oyunları Bilgisayarda Oynamak İçin En İyi Programlar


1. Andy  (Windows , Mac )

Andy mükemmel ve çok hafif bir Android emulator yazılımıdır ve genel itibariyle oyunlar için dizayn edilmiştir.

Buluta kaydetme, mobil uygulama eşitleme, kamera ile mikrofon entegrasyonu, Xbox ve PlayStation kontrol desteği gibi çok sayıda kullanışlı özelliğe sahiptir.

Ayrıca mobil cihaza bağlanırken dokunmatik ekran kumandası olarak kullanabileceğiniz güzel bir fonksiyonu da bulunuyor.

Tamamen ücretsizdir fakat resmi olarak Windows 7 ve Windows 8’i destekler. Ama Windows 10’da çalıştırdım ve sorunsuz oynadım.


2. GenyMotion   Windows


GenyMotion tıpkı Bluestacks gibi OpenGL ve donanım hızlandırmayı destekler. Böylece bilgisayardaki GPU ve ekran kartının ekstra gücünden faydalanabilirsiniz.

Teoride bunun anlamı bilgisayarda oynayacağınız Android oyunların çok daha iyi oynamasıdır.

En güzel özelliklerinden biri de Android versiyonu seçerek veya mobil cihazınızın modeline göre GenyMotion programını özelleştirebilirsiniz.

Özel ayarlara ihtiyaç duyan bazı oyunları oynamak için bu özellik çok faydalıdır. Mesela Fortnite mobil oyunu Samsung telefonlara ihtiyaç duyar.


3. Nox  ( Windows, Mac)

Nox, çok sayıda özelliği bulunan ve bunların büyük kısmını emulator menüsünde göreceğiniz seçkin bir Android emulator yazılımıdır.

Klavye haritalama, oyun çubuğu (kumandası), çoklu pencere desteği ve daha pek çok özelliğe sahiptir.

Hemen fark edeceğiniz ilk özellik kullanıcı arayüzünün rakiplerine oranla daha kolay görülmesi. Pencerenin sağ tarafında kullanışlı bir görev çubuğu bulunuyor ve bunun sayesinde en çok kullanılan fonksiyonlara hızlı erişim sağlıyorsunuz.

Ama endişe etmeye gerek yok. Dilerseniz bu görev çubuğunu gizleyerek tam ekran moda geri dönebilirsiniz.

Nox programının makro özelliği de bulunuyor. Üstelik hem ekran tıklamaları hem de önceden kaydedilmiş ekran dokunmaları şeklinde makrolarla çalışabiliyor. Böylece arka planda bazı görevler gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin Nox penceresini minimize ettiğiniz zamanlarda, oyunlardaki belirli görevleri bu özellik sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Piyasadaki en tutarlı ve en çok güncelleme alan Android emulatorü olduğunu söylemeliyim.


4. Droid4X   (Windows 10 için ideal)

Eğer Windows 10 işletim sistemini kullanıyorsanız, Droid4X tam size göre.

Fare ve dokunmatik ekran kontrolleri tam Windows 10’a göre ayarlanmış. Çeşitli oyun kollarını bağlayabilir veya bir klavyeyi kullanabilirsiniz.

Emulator ekranında olup biten her şeyi videoya kayıt edebilirsiniz. Böylece Android tabanlı eğitim videoları bile çekebilirsiniz.

Droid4X tamamen bedava fakat içerisinde bazı reklamlar bulunuyor.


5. KO-Player Windows

Android oyunlara düşkün müsünüz? Ko Player yüksek performanslı bir emulator yazılımıdır. Son çıkan x86 mimarisiyle yapıldığı için donanım hızlandırma desteği, OpenGL desteği ve gelişmiş performans sunar.

Ayrıca tek bir emulator üzerinde iki veya daha fazla hesap oluşturmaya izin veriyor. Böylece aynı anda iki oyun penceresi açabilir ve oynayabilirsiniz. Ayrıca iki ayrı hesaptan aynı oyunu eş zamanlı olarak (yani aynı anda) oynama imkanı sunuyor.

Video kaydı, oyun çubuğu desteği ve gömülü Google Play desteği gibi ekstra özellikleri de bulunuyor.


Yukarıda en iyi 5 emulator yazılımını ayrıntılı tanıttık ve sayfanın çok uzayarak sizi sıkmaması adına, top 15 listemizden geriye kalan alternatif yazılımları kısaca maddeler halinde veriyoruz.

Android oyunları PC’de oynamak için alternatif en kaliteli emulator yazılımları


  1. MeMu  windows
  2. YouWave  windows
  3. AmigaOS   windows
  4. Remix OS   windows
  5. Windroy  windows
  6. ArCHon windows
  7. Bliss OS
  8. Tencent Gaming Buddy  windows
  9. Virtual Box
  10. Dolphin Emulator  windows / mac

Yayımlandı