Ana Sayfa Programlar Bilgisayarın Ekran Kartını Öğrenme Programı

Bilgisayarın Ekran Kartını Öğrenme Programı

256
0

Windows bilgisayarın ekran kartını nasıl öğrenebilirim? Ekran kartının markası ve modeli nedir, nerede yazıyor, nasıl görebilirim?

CPU-Z tamamen ücretsiz bir bilgisayar yazılımıdır ve bilgisayarın donanım bileşenleri hakkında detaylı bilgiler gösterir. Bunlar arasında başta ekran kartı olmak üzere, RAM bellek, anakart modeli, işlemci ve ses kartı gibi bileşenler de yer alır.

CPU-Z programı Portable denilen türden kurulumsuz bir programdır. Yani diğer normal programlar gibi bilgisayara yüklemenize gerek yok. Sadece aşağıdan indireceğiniz dosyaya çift tıklayarak açabilir ve direk olarak bilgisayar parçalarının bilgilerini görebilirsiniz. Portable olduğu için USB belleğe atarak yanınızda taşıyabilir ve istediğiniz yere götürebilirsiniz. Üstelik portable programlar Windows kayıt defterine hiçbir şekilde yeni girdi oluşturamayacağı için temiz ve zararsız programlardır. Yani güvenlik endişeniz olmasın.

Dosyanın boyutu 2,69 MB büyüklüğündedir ama indireceğiniz ZIP dosyasının içerisinde hem 32-bit hem de 64-bit sürümü bulunmaktadır. Kendi kullandığınız bilgisayarın mimarisine uygun olana tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

Cpu-Z programını çalıştırdığınız zaman kurulum yapmadan doğrudan aşağıdaki ana penceresi açılacak.

Cpu-Z Ekran Kartını Öğrenme Programı

Burada 1 numaralı ok işaretiyle gösterilen Graphics yazan en üstteki sekmeye tıklayın.

Böylece bilgisayarınızda kullandığınız ekran kartının detaylı bilgileri gözükecek. Burada 2 numaralı ok ile gösterilen yerde ekran kartınızın markası ve modeli yazıyor.

Onun hemen altındaki Board Manuf. kısmında ise ekran kartını üreten şirketin adı yer alıyor. Yine alt taraftaki Clocks (hız) bölümünde ve sağındaki Memory (bellek) bölümünde ekran kartının diğer ayrıntıları bulunuyor.

Cpu-z adlı bu pratik ve faydalı programı bilgisayara kaydetmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

CPU-Z İndir: Bilgisayarın Ekran Kartını Öğrenme Programı

Önceki İçerikEn İyi Laptop (Dizüstü Bilgisayar) Markaları 2018-2019 Sağlam Dayanıklı Uzun Ömürlü
Sonraki İçerikTV İzleme Programı 2018-2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz