En İyi 5 Kırık Link Tespit Etme Aracı 2019-2020

Web sitelerimiz pek çok açıdan bakıma ihtiyaç duyuyor. Onlardan birisi de tüm linklerin düzgün bir şekilde çalıştığından emin olmak. Oldukça sıkıcı ama mutlaka yapılması gereken bir kontrol.

Bu yazıda sizi bu dertten kurtaracak ve sitenizi otomatik olarak tarayıp tüm kırık linkleri bulacak en başarılı araçları sunuyoruz.

1. Online Broken Link Checker


2019 yılı itibariyle tüm özellikleri göz önüne alındığı vakit, tüm bloglar ve web sitelerde kırık linkleri ve çalışmayan (bozuk) linkleri bulmak için en iyi araç budur.

Sonsuz sayıda sayfayı tarayabilir, hem harici hem de dahili linkleri kontrol edebilir. Tüm kırık linklerin HTML sayfası içinde nerede olduğunu gösterir ve her bir sorunlu link için soruna işaret eden bir hata kodu gösterir.

2. Dead Link Checker


Sitenizi tarayıp düzeltmeniz için tüm kırık linkleri istisnasız bulur. Ayrıca bu sitenin sunduğu çoklu kontrol özelliği sayesinde aynı anda iki farklı sitede bile kırık link taraması yapabilirsiniz.

Ayrıca sahip olduğu zaman ayarlı otomatik tarama özelliğinden dolayı belirlediğiniz tarihlerde otomatik olarak sitenizi tarayıp tespit ettiği kırık linkleri bir rapor şeklinde e-posta ile size gönderir.

3. Xenu Link Sleuth


2 adet çevrimiçi kırık link tespit servisi paylaştıktan sonra, ihtiyaç duyanlar için araya bir tane bilgisayar programı sıkıştırmak istedim.

Girdiğiniz alan adındaki web sitenin bütün kırık linklerini bulup gösterir. Tüm işlemleri otomatik halleder. Dilerseniz programın link analizini özelleştirebilirsiniz.

Bu program taramanın ardından HTML raporları oluşturur.

Bu programın tek eleştireceğim eksiği ise, taramanın çok uzun sürmesidir. Ana dizinden başlayarak ulaştığı tüm linkleri düzgün çalışıp çalışmadığı konusunda birer birer kontrol eder.

4. W3C Link Validation Tool


Web sayfaları, linkler (bağlantılar) ve CSS ile ilgili tüm problemleri tespit edebilen başarılı bir araçtır. CSS ve valid HTML markup kullandığından dolayı sayfalardaki pek çok hatayı gösterebiliyor. Zaten dünyaca ünlü w3.org sitesinin bizlere sunduğu çevrimiçi ve ücretsiz bir web servistir.

5. Google webmaster console


Google web master araçları kırık link kontrol servisi de sunmaktadır. Aslında yalnızca kırık linkleri değil, sayfalarınız, Google’daki indeksler, site haritanız ve taramalar ile alakalı tüm hataları gösterir.

6. WP Plugins For Broken Link Check


Son olarak WordPress blog sitesi sahipleri için tamamen ücretsiz olarak kullanabilecekleri ve işlerini rahatça görebilecek bir eklenti paylaşmak istedim. Vakti zamanında ben de kullanmıştım ve çok memnun kalmıştım. Fakat taramadan ve kırık linkleri düzelttikten sonra eklentiyi pasif hale getirmenizi tavsiye ederim. Zira sürekli otomatik taramalar yaptığı esnada sunucuyu kastığı için sitenizi yavaşlatabilir.


Yayımlandı

kategorisi