İnternetten Sabıka Kaydı Çıkarma Öğrenme 2016 Resimli Anlatım

E-Devlet internet sitesinde sabıka kaydı alınır mı?

Evet, tamamen ücretsiz olarak internetten sabıka kaydı alabilirsiniz.

Peki E-devlet sabıka kaydı nasıl alınır?

Aşağıdaki resimli anlatımda gösterilen adımları uygulayarak kısa ve kolay yoldan sabıka kaydı çıkarabilirsiniz.

Öncelikle e-Devlet şifremizi aldıktan sonra giriş yapabilmek için turkiye.gov.tr resmi internet sitesine giriş yapmamız gerek bunun için lütfen buraya tıklayın.

e-devlet sicil-kaydi1.) Daha sonra turkiye.gov.tr adresine girdikten sonra sağ üst menüde yer alan “sisteme giriş” sekmesine tıklayın. Sekmeye tıkladıktan sonra sistem giriş yapmamızı isteyecek burada hem e-devlet şifremiz gerekli hem de TC kimlik numaramız.

e-devlet-sicil-kaydi

2.) İkisinin de olduğunu var sayarak bu iki bilgiyi eksiksiz doldurarak sağ alt menüde bulunana “sisteme giriş yap” sekmesine tıklıyoruz

sabika-kaydi-e-devlet-2

3.) Bundan sonraki adımda “e-hizmetler” sekmesine tıklayıp bir sonraki adıma geçiyoruz.

sabika-kaydi-e-devlet-3

4.) Bu adımda ise “Adli Sicil Kaydı Sorgulama” sekmesine tıklıyoruz.

sabika-kaydi-e-devlet-4

5.) Buraya kadar herşeyi eksiksiz ve noksansız yaptıysanız eğer şimdi karşınıza bir uyarı belirecektir. Çıkan bu uyarı penceresinden “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” kutucuğunu işaretliyoruz ve devam et butonu yazan sekmeye tıklıyoruz.

sabika-kaydi-e-devlet-5

6.) Her şey yolundaysa devam ediyoruz. Eğer eksik bir şey yaptıysanız ve bu ekrana kadar gelemediyseniz baştan tekrar teker teker okuyun ve eksiksiz bir şekilde sabıka kaydı, sicil kaydı ücretsiz olarak öğrenin. Herşeyi eksiksiz yaptığınızı ve bizimle aynı ekranda olduğunuzu var sayaraktan karşınıza çıkan kimlik bilgileri ekranından “Kurum Türü” “Belgenin Neden Verileceği” ve “Belgenin Nereye Verileceği” gibi alanları kendi bilgilerinizi girerek boşlukları doldurun. Bu adımdan sonra yapacağımız son bir adım kaldı o da sayfanın en altında bulunan “Sorgula” butonuna tıklamak. Bu işlemden sonra internetten sabıka kaydı almak ve internetten sicil kaydı almak gibi sorularınızı yanıtlamış bulunuyoruz. Sabıka kaydı almak ve sicil kaydı almak ile ilgili işlemler bitti şimdi isterseniz yazıcıdan çıktı alın, isterseniz de bilgisayarınıza kaydedip gerekli durumlarda çıkartabilirsiniz.

e-Devlet şifresi ücretli mi? kaç TL(lira)

En yakın PTT şubesine gidip e-Devlet şifrenizi 2 TL gibi cüzi bir rakam ödeyerek sahip olabilirsiniz. PTT şubesine girdikten sonra kapıdaki güvenliğe e-Devlet şifresi almak istiyorum dediğinizde kendileri size yardımcı olacaklardır.

e-Devlet şifremi unuttum ne yapabilirim, nasıl tekrar alabilirim?

Eğer e-Devlet şifrenizi unuttuysanız bu iş size ilk işleminizden biraz daha pahalıya mal olacaktır. Unutulan e-Devlet şifrelerinden PTT şubesi 4 TL gibi bir ücret almaktadır. Siz siz olun e-Devlet şifresini unutayım demeyin.

E-DEVLET SİSTEMİNE GİREMİYORUM!…
E-Devlet sistemine giremeyenler vatandaşlar için bazı sorunlar ve bu sorunların cevapları
1-E-Devlet şifremi bilmiyorum? E-Devlet şifresi nasıl alacağım?
E-Devlet şifresini PTT şubesine uğrayarak alabilirsiniz.
2-E-Devlet şifresi ücretli mi? E-Devlet abonelik istiyor mu?
E-Devlet şifresi 2 TL gibi küçük bir ücretle PTT şubesinden temin edilir. Postane dışında başka bir yerden kesinlikle alınmaz( NOT: Yeni şifre bedeli buna dahil değildir.)
3-E-Devlet şifremi unuttum ne yapmalıyım?
Eğer E-devlet şifresini unuttuysanız yeni bir şifre almak için en yakın PTT şubesine giderek 4 TL karşılığında yeni şifre alabilirsiniz.
4-E-Devlet sitesine giriş yapamıyorum…
Giriş yapamamanızın sebebi ya şifre yada TC kimlik numaranızı yanlış yazdığınızdan olabilir. Bu bilgileri doğru girdiğinizden emin olduğunu söylüyorsanız sistemde yoğunluktan kaynaklanan genel bir problem söz konusu olabilir.

5-E-Devlet şifremi aldım fakat nereden nasıl giriş yapacağımı bilmiyorum…
E-Devlet şifresini aldınız chrome vs. gibi tarayıcı çubuğuna www.turkiye.gov.tr yazarak ilgili adresten giriş yapabilirsiniz.

Not: Bu sayfada anlatılan bilgiler 2016 yılı itibariyle güncellenmiş en son verilerdir ve binlerce kişi tarafından denenmiş onaylanmıştır. Hala yapamayan kullanıcılar olursa lütfen yorum kutusundan yorum yazarak hatayı veya kafasına takılan soruları sorsunlar. En kısa sürede cevap vererek yardımcı olmaya çalışacağımdan hiç şüpheniz olmasın.


Yayımlandı

kategorisi