Kilo Veremiyorum Diyenlere Kesin Çözüm!

neden_kilo_veremiyorum.jpg (555×288)

Günler boyu hatta haftalarca didindiniz, yeri geldi aç kaldınız ama hala kilo veremiyor musunuz? Bunun tek bir sebebi olabilir, mutlaka bir yerlerde hata yapıyorsunuz.

Diyet yaparak zayıflamak isteyenler genellik bazı hatalar yapar ve bu hatalar yüzünden hem zaman kaybeder hem de emeği boşa gider ve nihayetinde diyetten vazgeçer. Umudunuzu yitirmeden ve diyeti terk etmeden önce bu sayfada sizler için hazırladığımız listeyi iyice gözden geçirin.

fft99_mf600704.Jpeg (355×250)

Zayıflamayı engelleyen 10 genel hata:

1- Dayanamayıp diyeti bir kereye mahsus bozanlar “ya hep ya hiç” zihniyetine sahip olduğu için işin cılkını çıkarır ve günlerdir uzak durduğu yağlı ve kalorili yiyecekleri tıka basa yiyerek tüm diyetini heba eder. Oysa zayıflamanın sırra mükemmellik değildir, her şeye rağmen inatla devam etmektir. Bir cips yada çikolata yiyerek diyeti bozduğunuzda bırakın o kadarla kalsın, sakın işi daha fazla ileri götürmeyin.

2- Bir ürünün üzerinde “yüzde 95 yağı azaltılmış” yazması o ürünün sağlığa faydalı olduğu demek değildir. Mesela yağı yüzde 95 azaltıp yerini şekerle doldurmuş olabilirler. Bundan dolayı her ürünün içindekiler kısmını dikkatlice okuyunuz ve bu tip yalanlara kanmayınız.

3- En sağlıklı zayıflama yöntemi haftada en fazla bir kilo vermeyi gerektirir. Bir kilodan fazlası demek aslında vücudunuzdaki önemli kas dokularının ve sıvıların kaybedilmesi demektir.

4- Aç kalarak yada günlük minimum kalori ihtiyacının çok altında kalori alarak zayıflamaya çalışmak, beyninize “acımdan öleceğim” mesajı gönderir. Böylece ölümü engellemek için bedeniniz metabolizma hızını düşürerek yağları sıkı sıkı koruma altına alır.

5- Önümüzdeki ay 10 kilo vereceğim derseniz bu aşırı hayalci bir yaklaşım olacaktır ve doğal olarak başaramadığınız zaman moraliniz ve motivasyonunuz kötü yönde etkilenecektir. Bunun yerine gerçekleştirilebilir hedefler koyun, mesela bir daha ki ay 3 kilo vereceğim diyin. Verdiğiniz zaman motivasyonunuz daha da artacaktır.

6- Aşırı yağlı ve şekerli şeyleri kafanızda düşünürseniz canınız hemen onu çekecek ve bu zamanla önüne geçilemez bir arzulama halini alacaktır. En iyisi yasaklı yiyecekleri hiç düşünmemeye çalışın.

7- Zayıflamayı bir zorunlulukmuş gibi düşünmek üzerinizde stres ve baskı yaratır. Fakat zayıflamayı gerçekten kendiniz istiyorsanız onu eğlenceli bir faaliyet gibi düşünün. Böylece diyete daha sadık kalabilirsiniz.

8- Diyete başlamadan önce son bir ziyafet çekeyim diyenler aslında hedefledikleri kiloya varmayı daha zor hale getirir. Çünkü son ziyafette aşırıya kaçarak bir kilo alırsanız diyet süreniz normalden daha uzun sürecektir ve bu da sizi zorlayacaktır. Siz siz olun, sakın diyete başlayacağım diye en çok sevdiğiniz şeyleri çok fazla yemeyin.

9- Gerekenden az su içmek: İnsan bedeni susamak ile acıkmayı birbirine karıştırabilir. Çünkü vücut ikisinin arasındaki farkı anlamakta zorlanır. Bunu kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Mesela tatlı krizininz baş gösterdiğinde yada canınız cips bisküvi falan çektiğinde hemen gidin su için ve suyun bu isteğinizi nasıl bastırdığını kendiniz görün.

10- Haftanın 3 günü en az 30 dakika egzersiz yapmanız zayıflamanızı oldukça hızlandıracaktır.


Yayımlandı

kategorisi