Mide Kanseri Belirtileri

kanser-belirtileri1.jpg (520×300)

İlk başlarda pek belirti göstermez. Fakat kanser ilerledikçe midede ağrılar, bulantılar, zayıflama, kusma, zorlukla yutkunma, dışkıda kan gözükmesi ve aşırı şişkinlik gibi belirtiler baş gösterir.

Ama bildiğiniz gibi pek çok hastalığın belirtisi birbirine benzer. Mide kanserinin belirtileri de mide enfeksiyonu yada mide ülseriyle benzerlik gösterir. Bundan dolayı hemen kendi kendinize teşhis koyup endişe etmeden öncelikle doktora gidin ve gerçek sebebi öğrenin.

Ailede mide kanserine yakalanan var ise senede bir defa kontrole gitmek yararlı olacaktır.

İşte Madde Madde Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanserinin değişik isimleri vardır. Bu isimler hastalığın midede ortaya çıktığı yere göre değişir. Fakat mide kanseri genellikle (yüzde doksan ihtimalle) glandüler dokusunda ilk olarak ortaya çıkar. Düşük bir ihtimalle de mide çevresinde bulunan doku, damar ve kaslarda görülür.

Kanserin başlangıç aşamasında ufak mide bulantısı olabilir ve arada sırada kusma da meydana gelebilir. Fakat bazı durumlarda ilk aşama hiç belirti olmadan da geçebiliyor. Zamanla kanserli hücrelerin sayısı artar ve aşağıda verilen belirtiler kendisini göstermeye başlar.

  • Dışkıda bordo yada koyu kahve renkli kan gözükür. Fakat dışkıda kan gelmesi hemoroid (basur) hastalığından dolayı da olabilir. Asıl sebebi anlamak için doktora görünmekte fayda var.
  • Midede önemli boyutta ağrı meydana gelir. Bazen bu ağrılar ufak olabilir ama bazen de doktora gitmek zorunda bırakacak kadar fazla olabilir.
  • Sık sık mide bulantısı ve kusma olabilir ama bazı mide kanseri vakalarında ortaya çıkmayabilir.

Mide Kanserinin Diğer Belirtileri

  • Ortada bilinen hiçbir sebep yokken kilo kaybı
  • Sebepsiz yorgunluk eğer birkaç günden fazla sürüyorsa bu durum mide kanserinin belirtisi olabilir. Bunun sebebi mide kanserinin kusma ve dışkıyla kaybedilen çok miktarda kanın sebep olduğu anemidir.
Mide kanseri dört evreye ayrılmaktadır:     
Evre 1:TisNoMo Evre 1A:T1NoMo Evre1B:T1N1MoEvre 2:T1N2Mo,T2N1Mo,T3NoMo

Evre3A:T2N2Mo,T3N1Mo,T4NoMo

Evre 3B:T3N2Mo,T4N1Mo

Evre 4:T4N2M1,herhangi T herhangi N M1

Yayımlandı

kategorisi