Modeme Benden Başka Kimse Girmesin

Merhabalar, bu yazımızda modeme benden başka kimse girmesin diyen takipçilerimiz için bunu nasıl yapacakları konusunda yardımcı olacağız. Bildiğiniz gibi kablosuz internet kullanıyorsanız, eğer etraftaki komşular veya aile üyeleriniz şifreyi biliyorsa yada bir şekilde şifreyi kırmışsa, modeme bağlanabilir.

Bu da kişisel verilerinizin tehlikede olması anlamına gelir. Dolayısı ile modeme sadece kendinizin bağlanmasını isteyebilirsiniz. Bunun için neredeyse tüm modemlerde bulunan MAC Filtreleme özelliğini kullanacağız. Amacımız MAC Filtreleme özelliğini açmak ve bu alana yalnızca sizin telefonunuzun ve bilgisayarınızın MAC adresini girmek. Böylece bu MAC adresleri haricinde hiçbir cihaz sizin modeme bağlanamayacak.

Aşağıdaki talimatları takip ederek bunu kolayca başarabilirsiniz.

MAC Filtreleme Nasıl Yapılır?


Öncelikle hangi modemi kullanıyorsanız kullanın, modemin arayüzüne giriş yapmanız gerekiyor. Genellikle web tarayıcıda adres çubuğuna 192.168.2.1 yazıp Enter’a basarak giriş yapılmaktadır.

Ama sizin modemde farklı olabilir. İnternette modem marka ve modelinizi yazıp ufak bir araştırma yaparak modem arayüzüne giriş için gerekli ip numarasını hemen saniyeler içinde öğrenebilirsiniz.

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra MAC Filtreleme menüsünü bulup tıklamak gerekiyor. Genellikle Kablosuz menüsünün içinde yer alıyor ama bazı modemlerde farklı menülerde olabilir.

Mesela TP-Link modemde Erişim Yönetimi menüsünde bulunurken, ZyXEL modemde Kablosuz Ağ > AP > Filtre Düzen adresinde bulunuyor ve Airties modemde Kablosuz menüsünde  bulunuyor.

MAC Filtreleme seçeneğini bulup tıklayınca karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacak.

Bu sayfanın görünüşü ve seçenekleri farklı olabilir. Ama hepsinde asıl amaç yeni bir MAC adresi eklemekten ibaret.

Burada örnek olarak ZyXEL modemin MAC filtreleme sayfasını gösteriyoruz.

Burada önce 1 numaralı ok ile gösterilen Aktif MAC Filtresi seçeneğini işaretleyin. Böylece MAC filtrelemeyi açmış olacaksınız.

Ardından 2 numaralı ok ile gösterilen İzin ver seçeneğini işaretleyin. Böylece sadece MAC adresini girdiğiniz yani izin verilen cihazlar modeme bağlanacak.

Son olarak 3 numaralı ok ile gösterilen alandan sadece kendi MAC adresinizi girin ve sayfayı kaydedin. Böylece bundan sonra yalnızca siz modeme bağlanacaksınız. Diğerleri otomatik olarak engellenecek.


Yayımlandı

kategorisi