Ana Sayfa Teknoloji Windows PC OEM Lisans Yasal Mı?

OEM Lisans Yasal Mı?

130
0

Daha çok Windows işletim sistemlerinin ürün anahtarlarıyla karşımıza çıkan OEM lisans acaba korsan mı yoksa yasa dışı mı yani illegal mi?

Öncelikle OEM lisansın ne olduğundan kısaca söz edelim. Böylece her şey kafalarda netleşmeye başlayacak.

OEM’in açılımı orijinal ekipman üreticisidir. Aslında orijinal hali bu değil ama akılda kalıcı olması açısından faydalı bir açıklamadır.

Windows’un OEM versiyonları genel olarak bilgisayar üreticileri için hazırlanmıştır. Yani kendi toplayacakları bilgisayar bileşenleri ile uygun olan ve bileşenlerin yada toplanan bilgisayarın maliyetini artırmayacak bir kapasitede işletim sistemidir. Üstelik OEM sürümler için Microsoft şirketi hiçbir şekilde teknik destek vermez. Ayrıca satın aldığınız laptop yani dizüstü bilgisayarların içinde gelen OEM lisansları başka bir bilgisayarda kullanamazsınız. Üstelik yeni bir bilgisayar bileşeni taktığınız zaman bile lisans bozulur ve ürün anahtarını yenilemeniz gerekir.

Peki OEM sürüm ile sorun yaşarsak kimi arayacağız?

Eğer Windows’un OEM versiyonu ile sorun yaşarsanız, Microsoft’un müşteri hizmetlerini değil, satın aldığınız bilgisayarın üreticisini aramalı ve teknik destek talep etmelisiniz. Merak etmeyin yasalar gereği size yardımcı olmak zorundadırlar. Çünkü OEM versiyonlar normal perakende satılan Windows versiyonlarına göre çok daha ucuz satılmaktadır. Bilgisayar üreticileri çok ucuza aldıkları bu işletim sistemlerine teknik destek vermek zorundalar.

Oem Ve Perakende Windows Arasındaki Fark

Yukarıdaki ekran görüntüsü resmine dikkatlice bakarsanız, Windows 7 Home Premium sürümünün Microsoft’un resmi sitesinde iki farklı fiyattan satıldığını hemen fark edeceksiniz. OEM sürümü normal perakende sürümden yaklaşık 79 dolar daha ucuza yani uygun fiyata satılmaktadır.

Çünkü OEM yazılımlarda ve OEM donanımlarda teknik destek ve dokümantasyon yoktur.

Peki OEM sürümler satın alınır mı?

Bence alınır. Hele doların iyice yükseldiği bu günlerde normal sürümü ile OEM sürümü arasında çok büyük bir fiyat farkı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla ekonomik durumu çok güçlü olmayan kimseler kesinlikle OEM sürümü tercihe etmelidir.

Önceki İçerikWindows 7 Ürün Anahtarı 32-64bit (Etkinleştirme, Serial Key Öğrenme ve Değiştirme)
Sonraki İçerikWindows 10 scanning and repairing drive c sorunu 100 complete volume çözüm

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz