Oyun Oynarken Ekran Kartı sıcaklığı Kaç Olmalı? 2019

Normalde ekran kartları bilgisayarın işlemcisine (CPU) göre daha yüksek ısıda yani daha sıcak çalışıyor. Özellikle de eski model bir ekran kartına sahipseniz, sıcaklık daha da yüksek olacaktır. Bilgisayarın ekran kartı sıcaklığını kontrol etmek için MSI Afterburner isimli muhteşem programdan faydalanmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu program sürekli olarak ekran kartının sıcaklığını izler ve örneğin 80 dereceye ulaştığı zaman otomatik olarak fanı hızlandırarak sıcaklığı düşürüp istenen seviyede tutar. Bunun için programı açıp kendi ihtiyacınıza uygun olarak bir fan profili oluşturmanız yeterlidir. Fanın hızlanması tabii ki bir miktar ses çıkaracaktır ve sizi rahatsız etme ihtimali var ama ekran kartının çok daha uzun yıllar dayanmasını sağlayacaktır.

Oyuna Girince Ekran Kartı Isınıyor Ne Yapmalıyım?

Oyun oynarken bilgisayara ekstra bir yük bindiriyorsunuz. Bu yükün altındayken 80 dereceye kadar ısınması normal kabul edilebilir. Zaten bilgisayarınız boştayken bile 30 derece ile 50 derece arasında çalışır. Ama yazın aşırı sıcaklarda ekran kartının daha fazla ısınması da çok normal (eğer evde klima yoksa).

Fakat oyun sırasında ekran kartının sıcaklığı 80 dereceyi geçerse ve 90 dereceyi görürse sıkıntı yaratabilir. Fakat hemen endişe etmeye gerek yok. Ekran kartınızın yanacağından veya bozulacağından korkmayın. Bunun gerçekleşme ihtimali düşüktür. Ama kullandığınız kartın kapasitesinin üzerinde ısınırsa kartın performansı düşebilir. Bunun yanı sıra, aşırı ısınmadan dolayı oyundan atma, programın çalışmasını sonlandırma veya bilgisayarı yeniden başlatma (reset) gibi sorunlar meydana gelebilir.

Örneğin üstteki tabloda GTX 970 model ekran kartlarının maksimum sıcaklığı 95 derece olarak verilmiştir. Bu değer size her ne kadar yüksek gelse de, endişe etmeye gerek yoktur. Fan gürültüsü seni rahatsız etmeyecekse, MSI Afterburner programıyla bir fan profili oluşturup fan hızını yüzde 70’e çıkarabilirsiniz Böylece ekran kartınız %100 yük altındayken bile maksimum 70 dereceyi görür.

Yayımlandı

kategorisi