Windows 10 Sınırlı Bağlantı Sorunu Çözümü

Merhabalar, bu yazımızda Windows 10 sınırlı bağlantı sorunu çözümü noktasında sizlere yardımcı olacağız. Bildiğiniz gibi bilgisayarda internet koptuğunda yani kesildiğinde böyle bir hata mesajıyla yada Bu bağlantı sınırlı veya bağlantı yok Internet’e veya bazı ağ kaynaklarına erişemeyebilirsiniz gibi bir uyarı penceresiyle karşılaşabiliyoruz. Aşağıda bu hatayı düzeltmek için en çok işe yaradığı bilinen yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle DNS adresini değiştirerek bir deneme yapın. Belki de DNS’den kaynaklanan bir hata olabilir.

Akabinde hata düzelmedi ise, bilgisayarda ekranın sağ alt köşesinde yer alan internet bağlantısı işaretine fareyle sağ tıklayın ve açılan menüden Ağ ve İnternet ayarları ögesini açın seçeneğine tıklayın. Alttaki resimde bu seçenek gösterilmiştir.

Karşınıza gelen pencerede Ağ ve paylaşım merkezi seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki resimde ok işaretiyle gösterilmiştir.

Açılan pencerede aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin seçeneğine tıklayın.

Böylece aşağıdaki resimde gördüğünüz pencere açılacak. Burada kullandığınız ağ bağlantısının üzerine (Ethernet yada Wifi) sağ tıklayın ve açılan menüden Özellikler‘e tıklayın.
Ardından yeni bir pencere açılacak ve bu penceredeki Internet protokolü sürüm (Ipv4) seçeneğine çift tıklayın. Alttaki resimde gösterildi.
Böylece yeni bir pencere daha açılacak. Bu pencerede alttaki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini işaretleyin.
Ardından 2 numaralı ok işaretleriyle gösterilen her iki alana sırasıyla 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 yazıp Tamam butonuna basın.
Ardından internete bağlanıp bağlanmadığınızı tekrar kontrol edin.
İnternet hala yoksa, o zaman modem arayüzüne giriş yapın ve ayarları kontrol edin.
Modem arayüzüne nasıl girilir bilmiyorsanız bu yazımızda kısaca anlattık.
Bilgisayarınızda yüklü bir antivirüs programı varsa, bazen internete sınırlama getirebiliyor. Antivirüs programınızın görev çubuğundaki simgesine sağ tıklayın ve 10 dakikalığına tüm koruma kalkanlarını devre dışı bırakın. Ardından interneti tekrar kontrol edin.
Eğer sorun antivirüsten kaynaklanıyor ise, ayarlara girerek internet bağlantısına karışmamasını sağlayın. Mesela kullandığınız web tarayıcısını izin verilen programlara yani güvenli beyaz listeye ekleyebilirsiniz.

Yayımlandı

kategorisi