Windows 8 Donma Sorunu ve Çözümü 2016

2016-08-05_01-29-21

Windows 8 neden donuyor? Windows donma ve takılma probleminin çözümü nedir?

Windows 8 işletim sistemini kullananlar genellikle sebepsiz yere donmalardan, takılmalardan ve kasılmadan şikayetçi. Örneğin görünürde hiçbir neden yokken fare imleci takılıyor.

Görev yöneticisini açıp baktığınızda sorunun kaynağını göremiyorsunuz ve bu yüzden çözümü için de elden bir şey gelmiyor. Bu yazıda olası sebepleri ve çözüm önerilerini paylaşıyorum.

İlk olarak ekran kartının sürücüsünü güncelleyin. ATI veya Nvidia kullananlar resmi sitelerine girerek en güncel sürücü yazılımlarını indirip yükleyebilir. Dilerseniz otomatik sürücü güncelleme programlarını da kullanabilirsiniz.

Ayrıca sorunun nedeni Windows sistem dosyalarının bozulması olabilmektedir. Bu olasılıktan ötürü aşağıda anlattığım çözüm yöntemini uygulamakta fayda var.

Klavyeden Windows ve C tuşlarına birlikte basın. Böylece eski başlat benzeri menü açılacak. Arama kutusuna cmd yazın ve sonuçlarda görünen cmd dosyasının üzerine sağ tıklayarak açılan menüden Yönetici Hakları İle Çalıştır‘a tıklayın. Sorulan soruya Evet diyin. Böylece Komut İstemi penceresi açılacak.

Komut İstemi penceresine sfc /scannow yazıp klavyeden Enter’a basın. Böylece tarama işlemi başlayacak. Tarama sonucunda bulunan problem otomatik olarak düzeltilecektir.

Windows 8’de Donma ve Kilitlenme Sorunu Nasıl Çözülür?

Probleminiz devam ederse, Komut İstemcisi penceresine aşağıdaki kodları yazıp Enter tuşuna basın. Her bir satırı ayrı ayrı yazıp her defasında Enter tuşuna basın ve sırayla tüm satırlara aynısını yapın.Büyük ihtimalle problem çözülecektir.

dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V-All
dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V-Tools-All
dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V
dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V-Management-Clients
dism /online /Enable-Feature /featureName:Microsoft-Hyper-V-Management-PowerShell
bcdedit/set disabledynamictick YES
Exit

Bilgisayarı yeniden başlatın. Umarım bu defa sorun hallolmuştur.

Windows 8 Donma Sorunu Çözülmedi Ne Yapmalıyım?

Eğer bu işlemden sonra hala sorun devam ediyorsa, Sistem Geri Yükleme yaparak sorunu tamamen kökünden çözebilirsiniz.

Windows 8 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır Resimli Anlatım?


Yayımlandı

kategorisi